Nowa ustawa ma uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony. Jej projekt przyjął w tym tygodniu rząd. Przewidziano odrębne zasady odliczania VAT-u dla samochodów wykorzystywanych wyłącznie do celów służbowych oraz używanych także w celach prywatnych. W pierwszym przypadku przedsiębiorcy mogliby odliczyć cały podatek VAT za zakup oraz eksploatację samochodów, w drugim – 50 proc. VAT-u. Resort z góry jednak zakłada, iż większość pojazdów firmowych służy także prywatnym celom (taka reguła zostałaby zastosowana przez fiskusa np. dla przedsiębiorców, którzy działalność gospodarczą zarejestrowali w miejscu zamieszkania). Aby mieć możliwość odliczenia 100 proc. VAT-u, firma powinna np. wprowadzić zakaz używania auta do prywatnych celów (np. w regulaminie), a także prowadzić rejestr przebiegów i czasu pracy pojazdu.

Ponadto resort finansów chce zawiesić 30 czerwca 2015 r. możliwość odliczenia 50 proc. VAT-u za paliwo do aut wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej jak i prywatnie. Przygotowywane przepisy mają obowiązywać od 1 marca br.

Obecnie przedsiębiorca może odliczyć cały VAT od ceny zakupionego auta, które ma unijną homologację ciężarową N1 (np. pojazd  z kratką) i ładowność nie mniejszą niż 500 kg.