Od nowego roku w każdym kraju Unii zostanie wprowadzony tzw. system mini one stop shop (MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi). Podatnik, który wybierze rozliczanie podatku VAT za pomocą tej procedury, może zarejestrować się w MOSS w państwie, w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i wpłacać w jednym miejscu należną wszystkim państwom członkowskim UE kwotę podatku. Ma to ułatwić biznes, bo firmy nie będą musiały rejestrować i rozliczać VAT-u w każdym kraju UE, w którym mają klientów.

Doprecyzowano pojęcia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Definicje są następujące:

– usługi telekomunikacyjne (Art.24 ust.2 dyrektywy VAT): „oznaczają usługi dotyczące transmisji, emisji i odbiorów sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych, w tym związane z nimi przeniesienie lub cesja praw do użytkowania środków dla zapewnienia takiej transmisji, emisji i odbioru, wraz z zapewnieniem dostępu do ogólnoświatowych sieci informacyjnych”

– usługi nadawcze (Art.6b ust.1 rozporządzenia wykonawczego): „obejmują usługi zawierające treści audio i audiowizualne, takie jak programy radiowe lub telewizyjne dostarczane za pośrednictwem sieci komunikacyjnych, powszechnie udostępniane przez dostawcę usług medialnych i objęte jego odpowiedzialnością redakcyjną, przeznaczone do jednoczesnego słuchania lub oglądania z zaplanowanym programem”

– usługi elektroniczne (Art.7 ust.1 rozporządzenia wykonawczego): „do usług świadczonych drogą elektroniczną, o której mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, w ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe”

Według Business Center Club zasadniczo chodzi tutaj o usługi skierowane do użytkownika końcowego (do osób). Zdaniem BCC zmiany są korzystne dla polskich przedsiębiorców – w dłuższej perspektywie mogą umożliwić dotarcie z konkurencyjną ofertą do klientów poza Polskę, dzięki korzystaniu ze stawek VAT obowiązujących w innych krajach (polski VAT należy do najwyższych w UE).  Kolejną zaletą jest w opinii BCC ułatwienie wejścia polskim firmom świadczącym usługi cyfrowe na rynki europejskie – nie będą musiały mieć „oddziałów rozliczeniowych”, korzystając z systemu MOSS.

BCC zastrzega jednak, że „diabeł tkwi w szczegółach”, a wartość wprowadzanych zmian pokażą pierwsze miesiące funkcjonowania nowych przepisów. Były one projektowane przez UE od 2008 r.

Szczegółowe informacje na temat nowych przepisów można znaleźć tutajtutaj.