Microsoft ogłosił znaczące zmiany dotyczące outsourcingu i hostingu, które wejdą w życie za dwa miesiące. Zapowiada, że umożliwią klientom przenoszenie licencji do chmury partnera, wykorzystanie współużytkowanego sprzętu i większą elastyczność w zakresie opcji wdrażania licencji na oprogramowanie.

Co się zmieni

Przykładowo klienci z pakietem Software Assurance lub licencjami subskrypcyjnymi będą mogli używać własnego licencjonowanego oprogramowania do tworzenia i/lub instalowania rozwiązań i uruchamiania ich w infrastrukturze dowolnego dostawcy chmury — dedykowanej lub współdzielonej.

Dla klientów z pakietem SA lub licencjami subskrypcyjnymi zostanie dodana opcja licencjonowania Windows Server według liczby rdzeni wirtualnych używanych w maszynach wirtualnych.

Zapowiedziano ułatwienie wirtualizacji Windows 10 lub 11, eliminując wymóg licencji dodatkowej aplikacji Virtual Desktop (VDA) dla użytkowników Microsoft 365 F3, Microsoft 365 E3 i Microsoft 365 E5, którzy chcą wirtualizować Windows 10 lub Windows 11 na serwerach i nie mają podstawowego urządzenia z systemem Windows Pro.

Klienci mogą współpracować z partnerami w programie Cloud Solution Provider, aby uzyskać gotowe, hostowane rozwiązania desktopowe i serwerowe oraz przynieść własną licencję lub uzyskać licencję od partnera. Do uruchomienia tych hostowanych rozwiązań wymagana będzie umowa klienta Microsoftu z partnerem uczestniczącym w programie oraz dowód posiadania licencji.

Klienci będą mieli do wyboru roczne i trzyletnie subskrypcje Windows Server, Remote Desktop Services (RDS) i SQL Server za pośrednictwem partnerów w programie CSP. Ma to zapewnić stabilność cen przy długoterminowych subskrypcjach.

Zmiany ogłoszono po tym, jak wszedł w życie krytykowany program NCE (New Commerce Experience), który Jakub Skałbania z Netwise w audycji CRN Tech Trendy Biznes podsumował dosadnie jako „podwyżkę pod pretekstem wdrożenia nowego modelu” (całej rozmowy możecie wysłuchać na kanale CRN Polska na Youtube).

Partner: wysłuchali naszych opinii

Z kolei amerykański partner Microsoftu, Michael Goldstein, CEO firmy LAN Infotech, pochwalił koncern za zapowiedziane na październik br. uproszczenie licencjonowania i wysłuchanie opinii partnerów.

Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co to oznacza dla nas i naszych klientów” – komentuje.

„Wszystko, co Microsoft może zrobić, aby uprościć licencjonowanie, jest bardzo potrzebne. Zaoszczędzi to nam i naszym klientom czas i pieniądze” – stwierdza Goldstein dla CRN USA.