Zmiana lidera na rynku półprzewodników
Sztuczna inteligencja i odbicie na rynku pamięci będą głównymi czynnikami zwiększającymi przychody branży w 2024 r.
Sztuczna inteligencja (serwery AI, PC AI, smartfony ze sztuczną inteligencją itp.) będzie głównym czynnikiem wzrostu branży w 2024 r. – zdaniem analityków.
Intel powrócił na pierwsze miejsce na światowym rynku półprzewodników pod względem przychodów w 2023 r. – według danych Counterpoint Research. Lider z 2022 r., Samsung, spadł z pierwszej pozycji z powodu pogorszenia się koniunktury na rynku DRAM i NAND.
Nvidia ze względu na duży udział w rynku procesorów graficznych stosowanych do rozwiązań sztucznej inteligencji i obliczeniach o wysokiej wydajności, odnotowała 86-proc. wzrost przychodów r/r i wskoczyła na 3 miejsce.
AI obiecuje zyski w 2024 r.
W sumie w 2023 r. przychody z półprzewodników spadły o 8,8 proc. Sztuczna inteligencja (serwery AI, PC AI, smartfony ze sztuczną inteligencją itp.) będzie głównym czynnikiem wzrostu branży w 2024 r. – zdaniem analityków. Do tego dojdzie odbicie na rynku pamięci. Sektor motoryzacyjny może dodatkowo napędzać rynek.
Ponieważ kończy się korekta zapasów, a popyt jest stosunkowo solidny, ograniczenia podaży będą prawdopodobnie najważniejszymi czynnikami hamującymi wzrost.
AI już w II poł. 2023 r. stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na przychody z półprzewodników. Największym beneficjentem tego trendu okazała się firma Nvidia, a za nią AMD. W nadchodzących latach obie firmy zamierzają rozwijać swoje biznesy związane ze sztuczną inteligencją.
Tylko 6 z 20 największych światowych dostawców półprzewodników odnotowało wzrost przychodów w 2023 r. wobec 2022 r. W szczególności sektor pamięci był w głębokim dołku (spadek sprzedaży o 43 proc. r/r).
20 największych vendorów miało 71 proc. udziału w rynku w 2023 r., w porównaniu z 76 proc. w 2022 r.
Przychody 10 największych firm z branży stanowią 55 proc. światowych przychodów.
Najwięksi dostawcy półprzewodników
Źródło: Counterpoint Research
Podobne aktualności
Globalna prognoza dla smartfonów podniesiona do 5 proc.
Urządzenia oparte na generatywnej AI dadzą dodatkowy impuls do większej sprzedaży po roku 2024.
Trwa ożywienie na europejskim rynku smartfonów
"W nadchodzących latach spodziewany jest jednocyfrowy wzrost" - twierdzi analityk.
„Branża foundry wykazała się odpornością”
Przychody rosną dzięki popytowi na AI. Analitycy wskazują, co jest dobrą wróżbą dla branży na 2025 rok.