Oszuści wzięli na cel sprzedających na OLX. Ataki stały się bardziej wyrafinowane – wynika z kolejnego ostrzeżenia wydanego przez CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w sektorze finansowym).

Nową metodą jest podszywanie się pod służby i podsyłanie fałszywych linków osobom już raz oszukanym – informuje na Twitterze CSIRT KNF. W minionym tygodniu podawał, że przestępcy wysyłają masowo do sprzedających fałszywe witryny z danymi rzekomego odbioru płatności.

CERT Polska ostrzegł natomiast, że oszuści atakujący na OLX podsyłają podrobione witryny Poczty Polskiej i InPostu.

Sprzedawcy na celowniku

O pladze ataków w jednym z najpopularniejszych serwisów e-commerce w kraju poinformował w minionym tygodniu niebezpiecznik.pl. „Ataku o takiej skali dawno nie widzieliśmy” – według ekspertów oszustwa na OLX to obecnie najczęściej zgłaszany problem – takich sygnałów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Oszukanych są tysiące, a ukradzione kwoty sięgają setek tysięcy złotych. Według ustaleń niebezpiecznik.pl do ataku na dużą skalę na użytkowników OLX w II poł. ub.r. ruszyli oszuści zza wschodniej granicy.

Podszywają się pod kupujących, próbując wyłudzić od sprzedawcy numer karty płatniczej i inne dane. Podsyłają linki do fałszywej witryny udającej OLX, która wymaga podania nr karty płatniczej – co jest rzekomo niezbędne, by sprzedający otrzymał środki. Podobne żądanie zawierają podrobione monity firm kurierskich. Oszuści wymagają też często innych informacji (dane do konta, PESEL i inne dane osobowe) – ustalił niebezpiecznik.pl.

OLX: pilnujcie zasad bezpieczeństwa

OLX poinformował na Facebooku, że przestrzegał użytkowników o zagrożeniach – wysyłając m.in. 10 mln wiadomości e-mail i 2 mln powiadomień push.

W kolejnym ostrzeżeniu dotyczącym ataków przypomina o zasadach bezpieczeństwa. Apeluje m.in., by nie otwierać linków do rzekomych przesyłek lub płatności OLX, zwłaszcza jeśli są wysyłane poza portalem (np. przez SMS lub komunikator). Trzeba także zwracać uwagę na adresy stron, OLX przypomina te właściwe (np. dla przesyłek OLX adres strony zaczyna się od: marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/).

OLX to drugi (po Allegro) pod względem rozpoznawalności i zasięgu serwis e-commerce w Polsce. W lutym br. miał 17,9 mln realnych użytkowników – według danych Gemiusa (Allegro – 21 mln).