Liczba cyberataków wzrosła w 2022 r. na świecie o 38 proc. w porównaniu z 2021 r. Średnio odnotowano ich aż 1168 tygodniowo na 1 organizację – według Check Pointa.

Hakerzy wciąż najchętniej biorą na cel sektor edukacji i badań, jednak z coraz większą częstotliwością uderzają w opiekę zdrowotną.

Największe wzrosty ataków w 2022 r. odnotowano w następujących sektorach:
Służba zdrowia – 74%
Finanse – 52%
Wojsko i administracja – 46%
Edukacja – 43%

Trzy główne zagrożenia w 2023 r. zdaniem ekspertów to: haktywizm, ransomware oraz ataki na chmurę.

„Migracja do chmury stworzyła większe możliwości ataku dla cyberprzestępców, a legalne narzędzia, z których wszyscy korzystamy, będą dalej wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zostało to już zademonstrowane w przypadku ChatGPT, kiedy rosyjscy cyberprzestępcy próbowali ominąć ograniczenia API OpenAI i uzyskać dostęp do chatbota licząc na jego złośliwe wykorzystanie” – twierdzi Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.

Chmura na celowniku

Liczba ataków na sieci oparte na chmurze wzrosła w zeszłym roku o 48 proc. Preferencja skanowania przez cyberprzestępców adresów IP dostawców usług w chmurze podkreśla ich zainteresowanie w uzyskania łatwego dostępu do wrażliwych informacji i krytycznych usług.

Eksperci przewidują dalszy rozwój cyberprzestępczości, w szczególności powiązanej z tzw. ruchem haktywistycznym.

Jak zauważono, granice między sponsorowanymi przez państwo operacjami a haktywizmem zacierają się, ponieważ państwa chcą działać anonimowo i – co za tym idzie – bezkarnie. Również pozapaństwowe grupy haktywistyczne stały się lepiej zorganizowane i skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Z kolei operacje ransomware stają się coraz trudniejsze do przypisania i śledzenia, a istniejące mechanizmy ochrony mogą stać się mniej skuteczne. Nacisk będzie położony na usuwanie danych i wykrywanie eksfiltracji

Analitycy podkreślają rosnącą rolę, jaką odgrywają mniejsi i bardziej elastyczni hakerzy oraz grupy ransomware, a także rosnące wykorzystywanie narzędzi do współpracy używanych w pracy hybrydowej.