Blisko 72 tysiące sprawdzonych ładowarek i zasilaczy, ponad 70 tysięcy zakwestionowanych, 1 tys. produktów zniszczonych – to efekty kontroli UOKiK, Inspekcji Handlowej i Krajowej Administracji Skarbowej.

Celnicy sprawdzali, czy sprowadzane spoza UE ładowarki i zasilacze spełniają wymagania unijne pod względem konstrukcyjnym i formalnym.

Wśród testowanych urządzeń tylko jeden model był zgodny z wymogami zarówno formalnymi, jak i konstrukcyjnymi – twierdzi UOKiK.

Konsumenci skarżą się na ładowarki i zasilacze

Prezes UOKiK wyjaśnia podjęcie akcji tym, że ładowarki i zasilacze należą do towarów, na które najczęściej skarżą się konsumenci.

„Celem wspólnego projektu UOKiK, IH i KAS było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów” – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prawie 40 proc. urządzeń stwarza zagrożenie

Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Część produktów trafiła do laboratorium – 13 modeli (10,6 tys. szt.).

Ładowarki do telefonów komórkowych stanowiły 69 proc. wszystkich sprawdzonych urządzeń. Kontrolowano też zasilacze do laptopów.

Okazało się, że 5 próbek (3 tys. sztuk) – czyli 38,5 proc. – nie spełnia wymogów konstrukcyjnych i stwarza zagrożenie dla użytkowników – twierdzi inspekcja. W laboratorium sprawdzano m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne.

Podróbki znanej marki zatrzymane na granicy

Ponadto w ramach akcji na granicy zabezpieczono ładowarki sprowadzone przez importera, który posługiwał się bezprawnie znakiem handlowym znanej marki – stwierdza raport z akcji.

Kontrole trwały od 14 czerwca do 20 sierpnia 2021 r., a badania laboratoryjne od 26 lipca do 30 września 2021 r.

Urząd nie informuje o ewentualnych karach nałożonych na przedsiębiorców.

„Duża część produktów wytwarzanych jest poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, gdzie producenci nie zawsze przeprowadzają właściwą ocenę bezpieczeństwa i jakości wytwarzanych towarów. Dlatego importerzy powinni dokładać większej staranności i sprawdzać bezpieczeństwo, a także spełnienie wymagań formalnych, jeszcze przed wprowadzeniem sprzętu elektrycznego do obrotu na terenie Unii Europejskiej” – radzi szef UOKiK.

Można sprawdzić, czy dany produkt spełnia wymagania i nie stanowi zagrożenia na stronach Safety Gate – RAPEX oraz ICSMS.

Oto informacja z kontroli i wykaz przebadanych produktów.