W kwietniu br. sprzedano tylko 17,5 mln paneli do notebooków – to najniższy poziom od wybuchu pandemii oraz mniejszy o 21,5 proc. niż rok wcześniej – ustalił TrendForce.

Powodem najniższych od 2 lat poziomów jest niski popyt i duże zapasy.

Przewiduje się, że w II kw. br. będzie nadal słabo – dostawy paneli do notebooków szacowane są na 55,1 mln szt. co oznacza spadek o 19 proc. r/r oraz o 21,2 proc. kw./kw.

Główne powody spadku

Według analizy TrendForce dostawy skorygowano z dwóch głównych powodów.

Pierwszy to taki, że spadł popyt, co jest skutkiem wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji i lockdownów w Chinach. W efekcie największe gospodarki pogrążają się w stagnacji, a ogólna konsumpcja poszła w ich ślady.

Ostrożność producentów

Sprzedaż notebooków w I kw. 2022 r. wyniosła 55,6 mln sztuk, spadając o 4,5 proc. r/r. Dołek spowodował, że przewidywania markowych producentów na II kw. 2022 r. stały się konserwatywne, co z kolei spowodowało gwałtowny spadek zakupów paneli.

Drugi powód – zapasy

Drugi powód dużo niższych zamówień na panele to wysokie zapasy. Ponieważ w ostatnich dwóch latach popyt był duży i ekranów brakowało, zamówienia marek OEM były wysokie.

Pod koniec kwietnia zapasy paneli u markowych producentów notebooków wynosiły już 8 – 12 tygodni. To o 2 do 4 tygodni więcej niż standardowo (6 – 8 tygodni), co zmusza vendorów do sporego ograniczenia zakupów.

Duży popyt (na razie) nie wróci

Jest mało prawdopodobne, aby dynamika sprzedaży paneli do notebooków odwróciła się w III kw. br., a odbicie w IV kw. br. będzie zależeć od wyczerpania się zapasów – zdaniem analityków.

Zapasy notebooków pływają po morzach i oceanach
Jak zauważają analitycy, zapasy markowych notebooków są wysokie. To efekt tego, że transport jest nadal przeciążony, a wiele notebooków nadal znajduje się na morzu lub czeka w portach, stając się tym samym niesprzedanymi zapasami urządzeń.

Zapasy notebooków są już większe niż przed pandemią

TrendForce twierdzi, że zapasy markowych laptopów są znacznie wyższe niż przed pandemią, a połączenie tego wysokiego poziomu zapasów urządzeń i słabego popytu jeszcze bardziej wydłuży okres korekty dostaw paneli do notebooków.

Firma analityczna prognozuje, że dostawy paneli do notebooków w 2022 r. zostaną zrewidowane w dół do 240 mln sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 14,9 proc. wobec 2021 r., z dalszym potencjałem korekty w dół.