Organizacja zrzeszająca największych przedsiębiorców branży elektronicznej w Polsce apeluje do nowego ministra finansów o korekty w projekcie nowelizacji ustawy o VAT. Jej zdaniem niektóre zmiany zamiast utrudnić życie oszustom, będą problemem dla uczciwych firm.

Zastrzeżenia budzą obostrzenia wobec podmiotów rejestrujących się w tzw. „wirtualnych biurach” oraz wprowadzenie kaucji rejestracyjnej. Ta ostatnia – w ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – nawet nałożona w maksymalnej wysokości (200 tys. zł) nie będzie dla przestępców, nastawionych na wyłudzenia wielomilionowych kwot podatku, specjalną przeszkodą. Mogą natomiast utrudnić rejestrację uczciwego przedsiębiorstwa.

Firmy z branży elektronicznej obawiają się również paraliżu działów rejestracji VAT organów skarbowych. Będą musiały wykonać szereg czynności, by zweryfikować podatnika VAT, co może znacznie wydłużyć proces rejestracyjny. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwraca również uwagę na to, że projektowane obostrzenia nie będą stanowiły żadnej bariery dla przestępców, prowadzących działalność za pomocą nabytych na rynku, zarejestrowanych już spółek.

Trudniej o zwrot podatku
W ocenie ZIPSEE istnieje również ryzyko, że firmy będą czekały w nieskończoność na zwrot VAT. W myśl nowej ustawy, urzędnicy skarbowi zyskają prawo sprawdzenia zasadności zwrotu nie tylko w odniesieniu do rozliczenia złożonego przez podatnika, lecz do zeznań podatkowych innych podmiotów handlujących danym towarem (czyli będą mogli sprawdzić ich dokumenty, świadczące o faktycznym dokonaniu transakcji).

O ile związek sam pomysł popiera, to – jak zauważa – w projekcie nie sprecyzowano, ile podmiotów uczestniczących w tej samej transakcji może maksymalnie zostać objętych taką weryfikacją ani jak długo takie postępowanie będzie mogło trwać. W praktyce może to doprowadzić to do przewlekłości prowadzonych postępowań zwrotnych.

„To uderzy w uczciwe podmioty starające się o zwrot podatku” – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Dlatego zdaniem związku w tym kontekście przepisy wymagają doprecyzowania.

Potrzebny odwrócony VAT na dyski twarde
Dla przedsiębiorców z branży elektronicznej „niezrozumiałe” jest też wprowadzenie w projekcie tzw. solidarnej odpowiedzialności na transakcje dyskami twardymi. Związek – z uwagi na skalę wyłudzeń VAT w tym obszarze – wnioskował do Ministerstwa Finansów o objęcie handlu dyskami i procesorami odwrotnym obciążeniem VAT. Resort finansów przychylił się do tego postulatu jedynie w przypadku procesorów, choć w publicznych zapowiedziach, jeszcze przed opublikowaniem projektu, urzędnicy wymieniali też dyski twarde.

„Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności w VAT w obrocie dyskami twardymi (HDD i SSD) nie wyeliminuje problemu wyłudzeń w tym zakresie. W naszej ocenie wyłudzenia będą trwały nadal, natomiast negatywne skutki procederu będą ponosili uczciwi podatnicy (obciążani solidarną odpowiedzialnością)” – czytamy w stanowisku ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, przesłanym do Ministerstwa Finansów. Związek apeluje do resortu o wprowadzenie zmian w projekcie, „tak aby nowe przepisy rzeczywiście uderzały w organizatorów przestępstw, a nie uczciwe firmy.”

„Nasza branża ponosi duże konsekwencje działalności oszustów, dlatego wprowadzenie kompleksowej ustawy, która pomoże nam się ich pozbyć z rynku, jest niezbędne” – apeluje Michał Kanownik, prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska".