Związek reprezentujący największych przedsiębiorców branży RTV i IT w Polsce skierował list do ministra finansów Pawła Szałamachy. To reakcja na pojawiające się w mediach propozycje rozwiązań, które mają znaleźć się m.in. w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Projekt ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” pozytywnie ocenia zapowiadane przez resort rozszerzenie katalogu produktów objętych odwrotnym obciążeniem VAT. Związek apelował o objęcie tą regulacją dysków twardych i procesorów, na których roczne wyłudzenia VAT – jak wynika z raportu DLA Piper z kwietnia br. – sięgają 400 mln zł. 

Inicjatywą zasługującą na poparcie – zdaniem przedsiębiorców z branży – jest również wprowadzenie możliwości odmowy rejestracji podatnika VAT lub jego wykreślenia z rejestru. 

„W większości wypadków kontrole organów skarbowych są przeważnie spóźnione w przypadku firm słupów i wówczas odpowiedzialność spada na niewinne firmy, które nieświadomie nabyły towar, będący na wcześniejszych etapach dystrybucji przedmiotem obrotu firmy-oszusta. Szybka reakcja i skuteczne eliminowanie z rynku podejrzanych podmiotów jest bardzo dobrym ruchem” – ocenił prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

 

Chybione pomysły

W ocenie ZIPSEE wśród pojawiających się medialnie propozycji Ministerstwa Finansów znajdują się też takie, które są chybione i należy z nich zrezygnować lub je skorygować. W stanowisku przesłanym do resortu związek negatywnie wypowiedział się o możliwości likwidacji kwartalnych rozliczeń VAT dla dużych podatników (o obrotach powyżej 1,2 mln euro). O ile – zdaniem ZISPEE – wprowadzenie takiej zasady w odniesieniu do nowych podmiotów jest sensowne (bo jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, do przestępstw wykorzystywane są nowe podmioty), to wobec dużych przedsiębiorstw nie ma to już uzasadnienia. „Należy skupić się na spółkach słupach i nowych podmiotach powołanych tylko  i wyłącznie w celach oszustw podatkowych” – podkreślił Michał Kanownik w liście do resortu.

Zdaniem przedsiębiorców złym pomysłem jest również wprowadzenie kaucji rejestracyjnej, gdy istnieje ryzyko, że nowy podmiot może generować zaległości podatkowe. Jak zauważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, wpłata kaucji przez potencjalnego oszusta nie będzie problemem, a dla małego, uczciwego przedsiębiorcy – tak.

Związek apeluje także o modyfikację propozycji sankcji za zaniżenie podatku należnego, zawyżenie podatku naliczonego lub niezłożenie deklaracji. Miałyby one stanowić 30 proc. kwoty zaniżenia lub zawyżenia. Według przedsiębiorców w ten sposób mogą być karane uczciwe podmioty, które nieświadomie dokonają pomyłki w deklaracji VAT. 

 

Potrzebna ochrona uczciwych podatników

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwraca również uwagę, że w propozycjach resortu finansów brakuje rozwiązań, które chroniłyby uczciwych podatników przed oszustami podatkowymi. Związek w kwietniu br. zaproponował ministrowi finansów wprowadzenie tzw. check-listy, czyli zbioru zasad, których przestrzeganie uchroniłoby biznes przed zawieraniem transakcji z nieuczciwymi podmiotami.  

„Reformując system VAT nie możemy pominąć tego elementu. I o to apelujemy do Pana Ministra. Jest to szczególnie istotne, iż kilka lat temu kiedy karuzele podatkowe wkraczały do Polski, wypchnięte z krajów Europy Zachodniej, ówczesny rząd nie zrobił nic, aby w porę ostrzec przedsiębiorców i podjąć działania uniemożliwiające zadomowienie się w Polsce oszustów” – zaznaczył Michał Kanownik w przesłanym stanowisku do ministra finansów.