Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla przedsiębiorców związaną z Covid-19 (w ramach programu „Polskie środki antykryzysowe – Covid-19”). Do dyspozycji będzie 264 mln euro (ok. 1,2 mld zł).

Z tych środków mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają problem z terminowym regulowaniem podatków z powodu pandemii. Mogą starać się o odroczenie terminu płatności daniny albo naliczonej zaległości. Jest też opcja rozłożenia należności na raty. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do właściwego organu skarbowego.

Odroczenie spłaty można uzyskać najwyżej do 31 grudnia 2022 r. Pomoc musi być udzielona przed 30 czerwca 2021 r.

Wymagane 25 proc. spadku obrotów

Warunkiem uzyskania ulgi jest spadek obrotów firmy z powodu Covid-19 co najmniej o 25 proc. w dowolnym miesiącu, przypadającym po 31 stycznia 2020 r., w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca ub.r.

Możliwość zastosowania ulgi (odroczenie, raty) dotyczy podatku, którego termin płatności upływa po 31 grudnia 2019 r. oraz zaległości powstałej już w 2020 r.

Co ma być we wniosku

Składając wniosek o udzielenie ulgi i informacje potwierdzające spadek obrotów, trzeba dołączyć uproszczony „Formularz informacji, przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 oraz jej skutków”.

Ulga nie jest objęta limitem, ani nie podlega kumulacji z inną pomocą udzielaną na podstawie komunikatu KE, który dotyczy państwowego wsparcia w związku z pandemią (2020/C 91I/01).

Pozostałe ulgi bez zmian

Niezależnie od pomocy z programu „Polskie środki antykryzysowe – Covid-19” nadal można składać wnioski o ulgi w spłacie podatków (rozłożenie na raty, umorzenie zaległości, odroczenie zapłaty), które nie stanowią pomocy publicznej.