Jak poinformował Daniel Kotyras, prezes FileMedic, spółka została założona na początku 2011 r. przez Mateusza Sella i Piotra Nowaka, właściciela m.in. firmy hostingowej NetArt, który jest również głównym udziałowcem nowego podmiotu. W FileMedic Mateusz Sell odpowiada za – jak to określił szef firmy – technologiczne zaplecze prac nad nowym programem oraz zespół programistów, którzy w dużej części współtworzyli program Marka Sella.

Spółka przygotowuje nowy program antywirusowy o nazwie FileMedic. Według Daniela Kotyrasa pakiet nie będzie kontynuacją mks_vir.

– FileMedic jest całkowicie nowym produktem, budowanym od podstaw, w oparciu o doświadczenia najlepszych europejskich i azjatyckich deweloperów, pracujących pod okiem osób stojących za sukcesem MKS – poinformował szef spółki.

Daniel Kotyras zastrzegł, że FileMedic nie dotyczą problemy prawne związane z MKS. W końcu 2010 r. sąd ogłosił upadłość likwidacyjną producenta popularnego antywirusa, po tym, jak dobrze prosperująca firma (w 2000 r. miała 18 proc. udziału w polskim rynku programów zabezpieczających) popadła w problemy finansowe po śmierci założyciela MKS, Marka Sella i odejściu części pracowników do ArcaBita. MKS zarzucał konkurencji bezprawne wykorzystanie kodów źródłowych mks_vir. Mateusz Sell (syn Marka Sella), informując o upadłości MKS w 2010 r., zapowiedział nowy początek – odcięcie się od historycznych zależności, które utrudniają rozwój nowych produktów, m.in. ze względu na ciągnące się spory prawne z ArcaBitem.

– FileMedic nie jest stroną w sporze pomiędzy Arcabit i MKS. – twierdzi Daniel Kotyras – W związku z tym kwestie finansowe MKS nie leżą w gestii zainteresowania zarządu.

Program FileMedic niedługo wejdzie w fazę testów beta. Pakiet zostanie wyposażony w skaner i monitor antywirusowy, ma chronić komputer w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami ze stron WWW, systemów wymiany plików (m.in. P2P, P2M) i FTP. Zapowiedziano, że będzie w niewielkim stopniu obciążał zasoby komputera. Nad aktualizacją bazy wirusów mają pracować laboratoria znajdujące się w Azji i Europie. Cena oprogramowania nie została jeszcze ustalona.