Z danych Deloitte wynika, że koszt oprogramowania w firmie to średnio ok. 8 tys. zł rocznie na jednego użytkownika. Na tę kwotę składa się cena zakupu, licencje, wydatki eksploatacyjne, szkolenia. Firmy jednak nierzadko marnotrawią pieniądze płacąc za aplikacje nieużywane. Przedsiębiorstwa wykupują także licencję na oprogramowanie, które nigdy nie zostaje wdrożone. Szacuje się, że wartość nieużywanego oprogramowania w Wielkiej Brytanii to ponad 100 funtów na komputer, a w USA jest to kwota 100 dolarów na komputer. Średnio w tych krajach 22-23 proc. zakupionego oprogramowania nigdy nie zostało wdrożone do użytku. Zdaniem Deloitte skala strat potwierdza trend panujący także w Polsce. Problem dotyczy wszystkich branż, także firm, które dużo inwestują w systemy IT. Koszty można zmniejszyć dzięki ulepszeniu zarządzania oprogramowaniem.

– Na polskim rynku nasilają się kontrole producentów oprogramowania. Stwierdzenie nieprawidłowości może wiązać się z wielomilionowymi karami – mówi Jakub Bojanowski, partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.ce – Z naszego doświadczenia wynika jednak, że w Polsce niezwykle rzadko zdarzają się przypadki świadomego łamania warunków licencjonowania. Najczęstszym powodem rozbieżności podczas audytów jest niezrozumienie warunków licencjonowania lub luki w inwentaryzacji.

Deloitte radzi, by przedsiębiorcy sprawdzili warunki umowy licencjonowania. Drugi krok to przeprowadzenie wewnętrznego audytu i lokalizacja potencjalnego źródła kłopotów z licencją, zanim zrobi to dostawca.