CBA zatrzymała na Śląsku 5 reprezentujących m.in. firmy informatyczne. Rewizje przeprowadzono w 9 podmiotach. Czterech zatrzymanych najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie – informuje biuro antykorupcyjne.

Drukarki do wyłudzeń

Akcja ma związek z postępowaniem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT i dotacje unijne. Według śledczych w latach 2014-2016 wyłudzono 10 mln zł VAT-u w oparciu o nierzetelne dokumenty.

Lewy obrót towarem, głównie drukarkami 3D, odbywał się z wykorzystaniem fikcyjnych firm. Sprzęt sprowadzono do Polski z obszaru UE na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, bez uiszczenia należnego VAT-u – ustaliła katowicka prokuratura.

Oszustwa na leasingu

Oszukiwano także przy zawieraniu umów leasingowych. Członkowie grupy wprowadzali w błąd firmy leasingowe co do istnienia przedmiotu leasingu, jego wartości albo dostawcy. Wyłudzano środki na zakup drukarek 3D.

Zatrzymanym grozi 15 lat

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze okręgowej w Katowicach zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, wyłudzenia i pomocnictwa do wyłudzenia 10 mln zł VAT-u, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Usiłowali też uzyskać zwrot kolejnych ponad 6 mln zł VAT.

Czterech aresztowano, a jeden z zatrzymanych wyszedł za poręczeniem majątkowym 50 tys. zł. Ma dozór policji i zakaz kontaktowania się z określonymi osobami. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Wśród zatrzymanych dwie osoby to założyciele grupy przestępczej – twierdzi prokuratura.

Więcej osób z zarzutami

Według CBA to kolejne zatrzymania w tej sprawie. Do tej pory zarzuty usłyszało 10 osób (czyli w sumie 15). Wobec pięciu zastosowano tymczasowy areszt. Śledztwo jest rozwojowe – oznajmia biuro antykorupcyjne.