Allegro poinformowało, że otrzymało szczegłówe uzasadnienie zarzutów UOKiK w ramach postępowania antymonopolowego wszczętego w grudniu 2019 r. i dotyczącego potencjalnego nadużycia pozycji dominującej.

UOKiK zarzuca Allegro PL nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku e-handlu B2C poprzez faworyzowanie własnej sprzedaży detalicznej w stosunku do sprzedawców zewnętrznych, działających na platformie Allegro.pl.

UOKiK uważa, że Allegro faworyzowało własną działalność mając dostęp do informacji o funkcjonowaniu swojej platformy e-commerce lub zachowaniu konsumentów na tej platformie, jak też informacji dotyczących funkcji sprzedażowych lub promocyjnych.

Te dane były niedostępne lub dostępne w ograniczonym zakresie dla zewnętrznych sprzedawców, co w ocenie UOKiK pozwalało Allegro uzyskiwać nieuzasadnioną przewagę konkurencyjną, stawiając resellerów i retailerów w niekorzystnej sytuacji. W 2019 r. prezes UOKiK twierdził, że wskutek działań Allegro podukty niezależnych sprzedawców mogły być mniej widoczne na platformie w porównaniu do własnych ofert Allegro i przez to rzadziej wybierane przez kupujących.

UOKiK wyda decyzję ws. Allegro

Ponadto wg Allegro UOKiK wskazuje, że zamierza wydać decyzję stwierdzającą naruszenie pozycji dominującej przez Allegro PL i nakazującą zaniechanie kwestionowanej działalności.

Maksymalna kara może wynieść 10 proc. obrotu Allegro.pl w roku poprzedzającym nałożenie kary.

Jak zaznacza Allegro, wydanie uzasadnienia zarzutów przez UOKiK nie kończy sprawy i nie przesądza o karze. Ponieważ jednak urząd stwierdził niektóre naruszenia, prawdopodobieństwo negatywnego wyniku postępowania może wzrosnąć – przyznaje Allegro.

Allegro: działamy zgodnie z prawem

Allegro PL nie zgadza się z twierdzeniami UOKiK. Zapewnia, że aż 99 proc. sprzedaży na platformie jest generowana przez niezależnych sprzedających. Stoi na stanowisku, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzuje własnej sprzedaży w sposób niezgodny z prawem konkurencji. Allegro PL deklaruje natomiast pełną współpracę z UOKiK.