Rynek usług zarządzanych w chmurze będzie rósł przeciętnie o 10,1 proc. rocznie w ciągu 5 lat, czyli w sumie wydatki przedsiębiorstw na ten cel zwiększą się w tym okresie o dwie trzecie, globalnie z 86,1 mld dol. w 2021 r. do 139,4 mld dol. do 2026 r. – według MarketsandMarkets.

Chodzi o usługi obejmujące sieć, infrastrukturę, mobilność, bezpieczeństwo, dane, świadczone przez MSP – dostawców usług zarządzanych, którzy mają zadbać o to, by firmy nie miały za dużo problemów ani pracy z awariami i utrzymaniem infrastruktury IT.

Jak zauważają analitycy wprowadzenie technologii chmurowych obniżyło w ostatnich latach koszty infrastruktury firm, a MSP zapewniają organizacjom bezproblemowe zarządzanie usługami biznesowymi, siecią, bezpieczeństwem, centrum danych i usługami mobilnymi.

Przede wszystkim ktoś musi zająć się infrastrukturą

Szacuje się, że na usługi zarządzania infrastrukturą wydatki będą największe w najbliższych 5 latach.

Zarządzana infrastruktura może pochodzić z hostingu centrum danych, kolokacji lub DCaaS (platforma Data Center as a Service w chmurze).

Na tej działce dostawcy usług zarządzanych mogą pomóc organizacjom obniżyć koszty związane ze zużyciem energii, a także uprościć zarządzanie zasobami i danymi, zapewnić bezpieczny hosting serwerów WWW lub innych serwerów aplikacji oraz łączność z internetem.

Duzi w czołówce wdrożeń

Duże przedsiębiorstwa szybciej wdrażają usługi zarządzane w chmurze – w ocenie analityków. Korzystają z nich generalnie firmy, które mogą sobie pozwolić na outsourcing.

Jak stwierdzono, duże podmioty wolą mieć swój personel IT, jednak w ostatnim czasie zaczęły angażować ludzi z działów informatycznych w podstawową działalność, przy outsourcingu usług wsparcia.

W ten sposób usługi zarządzane zyskują na popularności w dużych firmach, na co wpływa dostępność zasobów i spore korzyści dzięki efektowi skali.

Co do branż, to analitycy spodziewają się, że sektor finansowy utrzyma najwyższy udział w rynku.