Zarządzanie danymi pociągnie wydatki na infrastrukturę
Są rozwiązania, które zapewnią ponad 50-procentowy wzrost inwestycji.
Storage do obsługi danych nieustrukturyzowanych zanotuje skok inwestycji.
Zarządzanie danymi ustrukturyzowanymi napędzało większość wydatków na systemy obliczeniowe i systemy pamięci masowej dla przedsiębiorstw w I poł. 2022 r. – według IDC.
Największą część nakładów na firmową infrastrukturę IT stanowiły te obejmujące ustrukturyzowane bazy danych oraz zarządzanie danymi. Organizacje wydały na ten cel 6,3 mld dol. – na infrastrukturę obliczeniową i pamięć masową (8,5 proc. rynku).
Jest to również jedno z najbardziej dojrzałych obciążeń korporacyjnych, które odnotowuje wzrost o 2,2 proc. rok do roku.
Bazy nieustrukturyzowane: mały segment, ale 50 proc. na plusie
Nieustrukturyzowane bazy danych i cykl życia sztucznej inteligencji to dwa obciążenia, które odnotowały największy wzrost zapotrzebowania na infrastrukturę sprzętową, przy czym wydatki wystrzeliły odpowiednio aż o 52,9 proc. i 40,2 proc. od pierwszej połowy 2021 r.
Nieustrukturyzowane bazy danych są nadal należą do najmniejszych konsumentów infrastruktury obliczeniowej i pamięci masowej z wartością 2,3 mld dol., podczas gdy obciążenie pracą cyklu życia AI, które obejmuje platformy w większości związane z zadaniami szkoleniowymi AI, odpowiada za 4,4 mld dol. obrotu.
W 2022 r. kategoria obciążeń związanych z zarządzaniem danymi (cykl życia AI, BI i analityka, ustrukturyzowana baza danych/zarządzanie danymi, analityka tekstu i mediów oraz niestrukturyzowana baza danych) będzie największa w wydatkach na produkty infrastrukturalne obejmujące moc obliczeniową i pamięć masową (41,1 mld dol.). Pozostanie też numerem 1 aż do 2026 r., poprawiając się co roku średnio o 9 proc., do 56,3 mld dol. wydatków na infrastrukturę za 4 lata.
Zarządzanie danymi najszybciej urośnie
Zarządzanie danymi będzie również najszybciej rosnącą kategorią wydatków na infrastrukturę we współdzielonej chmurze i jedną z najszybciej idących w górę w środowiskach dedykowanych. Co roku inwestycje w tym obszarze mają zwiększać się przeciętnie o 15,9 proc., do 23,5 mld dol. w 2026 r. na środowiska współdzielone, oraz o 5,3 proc. do 32,8 mld dol. na środowiska dedykowane (w tym wdrożenia infrastruktury w chmurze i poza chmurą).
Podobne aktualności
Trzy kategorie produktów ciągną w górę sprzedaż w dystrybucji IT w USA
„Dystrybutorzy IT pozostają kluczowym elementem udanej strategii” - twierdzi ekspert.
Europejskie wydatki na AI sięgną 133 mld dolarów w 2028 r.
Już ok. 40 proc. firm w Europie dokonuje znacznych inwestycji w generatywną sztuczną inteligencję.