Zapotrzebowanie na specjalistów IT w 2023 r. nadal będzie rosnąć. Przede wszystkim z powodu dużej luki talentów, która po 2022 r. jeszcze bardziej się powiększyła – uważa Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland.

„Gdy tylko jedna organizacja nie była w stanie zapewnić nowego projektu dla konkretnego specjalisty lub nawet całego zespołu, na horyzoncie natychmiast pojawiała się kolejna firma szybko wchłaniająca tych ekspertów” – twierdzi Katarzyna Piotrowska.

Kto będzie najbardziej potrzebny

Z danych firmy wynika, że pracodawcy najczęściej poszukują specjalistów na stanowiska: Software Developers, Security Engineers, Artificial Intelligence (AI), Machine Learning (ML), Internet of Things (IoT), Blockchain Engineers, DevOps, SysOps oraz Cloud Engineers.

W 2023 roku przewidujemy dalsze zainteresowanie przede wszystkim specjalistami z obszarów: DevOps, Cloud, Blockchain, AI i ML” – mówi Katarzyna Piotrowska.

Czego oczekują kandydaci

Z kolei kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych zwracają uwagę na: elastyczny model pracy (zdalnie i/lub hybrydowo), konkurencyjne wynagrodzenie dostosowane do szybko zmieniającego się rynku, możliwość wyboru formy zatrudnienia (umowa o pracę lub B2B), sprawność procesów rekrutacyjnych (maksymalnie dwa spotkania), wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji i dostępne szkolenia.

Nawet 40 tys. zł dla specjalisty od software’u

Cpl w raporcie „CEE Salary Guide 2023” przedstawił prognozy sytuacji na rynku pracy w 4 krajach regionu CEE: Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech oraz zestawienie wynagrodzeń, obejmujące m.in. w IT.

Wynika z niego, że Polacy często zarabiają mniej od Czechów, natomiast znacznie więcej niż Słowacy i Węgrzy.

Stawki zależą oczywiście przede wszystkim od doświadczenia i stanowiska, ale nie bez znaczenia pozostaje obszar specjalizacji – różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Ile płacą fachowcom IT w Polsce

  • Specjaliści z obszaru Software Development: 7 000 – 40 000 zł,
  • IT Security: 16 250 – 28 000 zł,
  • IT Technical Support: od 6 250 – 21 500 zł,
  • Administration: 17 250 – 19 000 zł,
  • Database: 17 500 – 19 000 zł,
  • Business Intelligence: 11 250 – 21 000 zł,
  • Cloud Computing: 14 250 – 32 000 zł.

Przedziały wynagrodzeń w raporcie zostały opracowane na podstawie danych pochodzących z procesów rekrutacyjnych realizowanych przez Cpl w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Podane stawki stanowią średnie miesięczne wynagrodzenia brutto na umowę o pracę. Nie obejmują dodatkowych świadczeń dla pracowników.