Zarobki w sektorze IT w USA generalnie zmniejszyły się w niewielkiej skali w 2021 r., co jest związane z rosnącym zapotrzebowaniem na osoby z najmniejszym doświadczeniem (a więc niżej opłacane) oraz z pracą zdalną – głównie na rynkach 2- i 3-rzędnych (czyli poza San Francisco Bay Area i Nowym Jorkiem) – według raportu Hired „Hiring in the Great Resignation: 2021 State of Tech Salaries”.

Jednak z drugiej strony stwierdzono, że w br. nadal rosły stawki dla bardziej doświadczonych fachowców (z co najmniej 2-letnim stażem).

W sumie przeciętna płaca IT w 2021 r. w USA wynosi 152 tys. dol. (w przeliczeniu ok. 50 tys. zł miesięcznie) i spadła o -1,1 proc. wobec 2020 r.

Gdzie w USA płacą najlepiej

Według raportu Hired średnie wynagrodzenia w 2021 r. wzrosły na większości dużych lokalnych rynków w Stanach, jednak w jednoprocentowej skali.

Najwyższe przeciętne stawki odnotowano w San Francisco Bay Area, sąsiadującym z Doliną Krzemową. Wynoszą 165 tys. dol. rocznie (czyli w przeliczeniu ok. 55 tys. zł miesięcznie). Jednak wobec ub.r. spadły o -0,9 proc.

Niewiele mniej płacą w Seattle w stanie Waszyngton (gdzie siedzibę ma Amazon, a w pobliżu jest Microsoft): średnio 158 tys. dol. Tutaj stawki poszły w górę w ciągu roku o 4,6 proc.

Trzeci w rankingu płac IT w USA jest Nowy Jork: 151 tys. dol. (-1,0 proc. r/r).

Tutaj zarobki spadły najbardziej

Na drugim końcu zestawienia znajduje się Dallas w Teksasie: 124 tys. dol., gdzie na dodatek w tym roku zarobki skurczyły się najbardziej (-9,5 proc.).

Za to w Austin w tym samym stanie, czyli regionie zwanym Silicon Hills, wynagrodzenia IT wzrosły średnio o 5 proc., do 144 tys. dol.

Najwyższy wzrost w br. odnotowano natomiast w obszarze San Diego w Kalifornii (+9,1 proc. r/r, do 144 tys. dol.).

Ciekawe jest porównanie zarobków z kosztami życia. Otóż pod tym względem większość rynków w USA wyprzedza region San Francisco i Nowy Jork. Najkorzystniej wypadają natomiast Dallas i Atlanta. Otóż według raportu Hired średnia płaca 165 tys. dol. w San Francisco odpowiadałyby 243 tys. dol. w Dallas. Na najskromniejsze życie z uwagi na koszty ludzie IT muszą przygotować się w Nowym Jorku, mimo stosunkowo wysokich zarobków w Big Apple.

74 tys. funtów w Londynie

Z kolei w Londynie średnie stawki kształtują się w br. na poziomie 74 tys. funtów rocznie (ok. 33 tys. zł miesięcznie) i wzrosły o 2,4 proc. wobec ub.r.

——-

Raport Hired „Hiring in the Great Resignation: 2021 State of Tech Salaries” obejmuje analizę ponad 525 tys. próśb o rozmowę kwalifikacyjną i 10 tys. ofert pracy od stycznia 2019 r. do czerwca 2021 r., w tym ponad 17 tys. firm i 180 tys. osób poszukujących pracy.