Wbrew zeszłorocznym obawom, pandemia nie zachwiała sytuacją branży IT. Nowy rok przyniósł nowe oferty pracy i liczne projekty zarówno od polskich, jak i zagranicznych pracodawców, jak i przede wszystkim wyższe wynagrodzenie, oraz większą szansę na rozwój dla najmniej doświadczonych – według raportu inhire.io IT Market Snapshot Q1 2021.

Najważniejsze informacje z raportu:

  • Liczba ofert pracy dla branży IT wzrosła o 36,7 p.p. z czego najwięcej z nich dotyczy Warszawy (niemal 5 tys. ofert)
  • Wzrosło wynagrodzenie dla pracowników kontraktowych
  • Najwyższe zarobki wciąż oferowane są w Warszawie oraz Krakowie
  • Już 37 proc. ofert zawiera informację na temat widełek płacowych
  • Coraz częściej poszukuje się midów i juniorów
  • Zarobki w ofertach pracy zdalnej przewyższają wynagrodzenie pracowników zdalnych


Pracownicy sektora IT wciąż poszukiwani

W I kw. 2021 r. opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy. W porównaniu z IV kw. 2020 r. to więcej o 36,7 p.p.

Najwięcej z nich opublikowano w Warszawie (4 898), Krakowie (2 388) i Wrocławiu (2 021). Najmniej ofert pracy dotyczyło Gliwic (196).

Co ciekawe, nieznacznie wzrosła liczba ofert dla najmniej doświadczonych, jednak wciąż największym zainteresowaniem cieszą się stanowiska mid (51,84 proc.), z kolei liczba ofert skierowanych do seniorów zmalała i wynosi obecnie 43,04 proc.

Zapotrzebowanie na seniorów rosło przez ostatnie kilka kwartałów i nieznacznie spadło w ostatnim kwartale – prawdopodobnie wynika to z trudności zatrudnienia takich specjalistów, dlatego firmy, aby przyspieszyć pracę nad projektami zaczęły rozglądać się także za midami, których ewentualnie doszkolą. Większe firmy wróciły do bardziej aktywnego rekrutowania juniorów” – komentuje Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Zarobki rosną, praca zdalna bardziej opłacalna

Więcej ofert jest publikowana z widełkami zarobków – w I kw. 2021 r. było ich 37 proc., o 8 p.p. więcej niż przed rokiem. Rośnie więc odsetek pracodawców, którzy dostrzegają wagę tej informacji.

Raport pokazuje też zdecydowany wzrost zarobków.

Jedyną obniżkę widać w przypadku stanowisk juniorskich, które oferują zarobki w wysokości niemal 8 500 zł w systemie pracy stacjonarnej oraz 8 667 zł pracując zdalnie.

Płace dla bardziej doświadczonych w porównaniu z IV kw. 2020 r. wzrosły. Midowie wykonujący swoje obowiązki z domów mogą liczyć się z wynagrodzeniem na poziomie 17 233 zł oraz 16 662 zł pracując stacjonarnie.

Najwyżej wynagradzane jest doświadczenie seniorów, którzy pracując w modelu tradycyjnym mogą zarobić 20 394 zł, a zdalnie – niemal 21 500 zł.

JavaScript najpopularniejszym językiem

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalizacji – języków programowania, widać wciąż te same nazwy.

Niezmiennie, najczęściej pożądanymi programistami na polskim rynku są specjaliści posługujący się JavaScript (27 proc. ofert).

Na drugim miejscu jest Java (21 proc.), a za nim Python (15 proc.).

Niewielkie, ok. 1 proc. spadki zarejestrowano w przypadku pozostałych języków, takich jak: Typescript (10 proc.), C++ (2 proc.), Swift (2 proc.), Scala (2 proc.) czy Kotlin (2 proc.).

Najdroższe i najniżej opłacane specjalizacje

Na kontaktach B2B najwyżej wyceniani są specjaliści posługujący się językiem Scala (22 115 zł), Python (20 462 zł), w przypadku którego w porównaniu z IV kw. 2020 r. zanotowano wzrost zarobków o ponad 2 tys. zł oraz Java (19.830 zł).

Nadal najniżej opłacalnym językiem programowania jest PHP (14 716 zł).

Porównując I kw. 2021 z IV kw. 2020 r. największy skok stawki zanotowano w przypadku Ruby (o niemal 3 000 zł).