Ludzie z sektora IT są najlepiej opłacani w kraju – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2021 r., przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Mediana wynagrodzeń w branży IT wyniosła 8 tys. zł brutto. To najwyższa kwota wśród ponad 20 analizowanych sektorów. Również wysoko, na 3 pozycji uplasowała się telekomunikacja (6,2 tys. zł).

Dwie branże ICT rozdzieliła bankowość (blisko 7,3 tys. zł).

Dla porównania średnia mediana zarobków dla najniższej opłacanych branż (jak nauka i szkolnictwo) to 4,5 tys. zł. Czyli pracownicy IT mogą liczyć przeciętnie na blisko 80 proc. wyższe stawki.

Dyrektorzy IT bliżej 20 tys. zł

Z badania wynika, że szeregowi pracownicy w branży IT mogli liczyć na 5 tys. zł brutto – biorąc pod uwagę medianę. Wyraźne są dysproporcje pomiędzy stawkami na poszczególnych szczeblach zatrudnienia.

Mediany wynagrodzeń całkowitych osób na różnych szczeblach zatrudnienia w branży technologie informatyczne (zł brutto)

Dyrektor18466
Kierownik12500
Specjalista7500
Pracownik szeregowy5000
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Kobiety w IT zarabiają wyraźnie mniej niż mężczyźni

Analiza objęła również zarobki kobiet i mężczyzn. Okazało się, że panie w branży IT zarabiają o 22 proc. mniej niż mężczyźni, jeśli chodzi o mediany wynagrodzeń (kobiety: 6622 zł, mężczyźni: 8500 zł).

——–

Źródłem danych jest Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak. W 2021 r. w badaniu uczestniczyły 93 527 osoby z różnych branż.