Od początku pandemii zarobki programistów idą w górę. Średni wzrost wynagrodzeń programistów od marca 2020 r. do dziś wynosi 5-10 proc. Blisko jedna piąta (18 proc.) specjalistów IT deklaruje, że ich zarobki w tym okresie wzrosły – informuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Wynagrodzenia różnią się w zależności od formy zatrudnienia. Na umowach o pracę 60-70 proc. ofert to stanowiska z wypłatą rzędu od 15 tys. zł wzwyż. Najwięcej takich propozycji jest dla kandydatów posiadających co najmniej 4-5-letnie doświadczenie i rozległą wiedzę na temat rozwiązań komercyjnych.

Na jeszcze więcej ofert mogą liczyć programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B. Propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest 80 proc. Takie wynagrodzenia oferowane są zazwyczaj ekspertom na poziomie regular oraz senior, którzy posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie w branży. Zdarza się, że programista z 2-letnim doświadczeniem otrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie. – Wszystko zależy od technologii, w której programuje – informuje Anastasia Kotliarenko z Devire.

Freelancer też ma szansę na spore pieniądze. Według danych portalu Useme.com w przypadku programistów tylko w przeciągu ostatniego roku umów o dzieło na 15 tys. zł lub więcej było 45.

Cenione Big data i IT security

W Randstad ok. 70 proc. ofert pracy dla programistów dotyczy stanowisk, na których można zarobić powyżej 15 tys. zł miesięcznie. Chodzi o testerów automatycznych, programistów Java i .NET z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem, a także specjalistów o kompetencjach regular i senior z obszaru big data oraz IT security.

Na popularności zyskuje Python, technologie mobile dla Androida i iOS oraz React.js. Oprócz technicznych wymagań, pracodawcy zwracają uwagę na osobowość kandydata, cechy miękkie i znajomość języka angielskiego, która jest warunkiem koniecznym.

Średnie zarobki w IT

Według danych No Fluff Jobs, portalu z ofertami pracy dla programistów, mediana najniższych proponowanych zarobków w przypadku umowy B2B w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w pierwszej połowie roku 2019 r. było to 10 tys. zł (+VAT).

W przypadku najwyższych pensji mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę oferowane wynagrodzenie wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w ub.r.

Według No Fluff Jobs najbardziej poprawiły się w ostatnim czasie pensje tzw. midów. Na umowach B2B proponowano im między 9 a 14 tys. zł (+ VAT), podczas gdy rok temu przedział ten wynosił 8-13 tys. zł.

Na umowie o pracę wynagrodzenie midów waha się natomiast między 8 a 12 tys. zł brutto.

Juniorzy mogą obecnie liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 4 do 7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę od 4 do 6,3 tys. zł brutto.

Seniorom proponowane są najwyższe wynagrodzenia – od 15 do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz 13-18 tys. zł brutto na umowach o pracę – podaje No Fluff Jobs.

Na najlepsze wynagrodzenia od lat mogą liczyć programiści znający język Java. Według najnowszego raportu Sedlak & Sedlak mediana miesięcznych wynagrodzeń dla programisty wkraczającego na rynek pracy (Junior Java Developer) wynosi 5,6 tys. zł brutto (na umowie o pracę).

Programista z doświadczeniem (tzw. mid) w zależności od rodzaju umowy, zarabia już 8,5-11,9 tys. zł. Wynagrodzenia seniorów sięgają 15 tys. zł.

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wypłaconych programistom Java na różnych poziomach organizacji (zł brutto)

Źródło: raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2020 – wiosna

Młodszy specjalista: SM
Doświadczony specjalista: SD
Starszy specjalista: SS
Ekspert: SE