Wzrosło zapotrzebowanie na ekspertów IT w każdej branży – według raportu DCG „Rynek wynagrodzeń IT 2020”. Biznes zmaga się z brakami specjalistów IT, co nasiliło się w okresie pandemii.

Potwierdzają to badania EY. Wynika z nich, że 57 proc. polskich firm przyspieszyło transformację cyfrową w czasie pandemii, a jeden na pięciu badanych uważa, że w ich firmach transformacja jest zaawansowana.

W 2020 roku zaobserwowaliśmy, że wielu pracodawców przełączyło się na zdalny tryb pracy. W związku z tym, pojawiła się na rynku potrzeba kompetencji wdrożeniowych, które miały między innymi skutecznie wprowadzić narzędzia i technologie do efektywnej oraz bezpiecznej komunikacji” – komentuje Bartłomiej Kondratowicz, Head of Business Maintenance z DCG. – „Bardzo wyraźnie widać te zmiany w stawkach ekspertów IT, które nie zmniejszyły się, a w niektórych przypadkach wzrosły”.

Maleje deficyt specjalistów
Dobra wiadomość jest taka, że – według oficjalnych danych przygotowanych dla Komisji Europejskiej przez firmę Empirica – maleje deficyt programistów w krajach Unii Europejskiej.
Pięć lat temu prognozowano, że w 2020 r. wyniesie on 1 mln wakatów. Według aktualnego szacunku KE liczba ta będzie niższa i sięgnie 600 tys. Wynikałoby z tego, że kształcenie programistów i innych specjalistów IT przynosi efekty.

Praca doświadczonego inżyniera od chmury warta nawet 34 tys. zł

Z raportu DCG i danych zebranych od ponad 3000 kandydatów IT z całej Polski wynika, że na topie listy płac są specjaliści od technologii chmurowych. Otóż Cloud engineer z największym doświadczeniem mógł zarobić nawet 33,9 tys. zł brutto miesięcznie na umowie o pracę (mediana 29,45 tys. zł) oraz do 140 zł za godz. netto na kontrakcie B2B.

W 2020 r. odnotowano wzrost zapytań o tego rodzaju specjalistów, jak i wzrost oczekiwań finansowych kandydatów.

Według EY 64 proc. polskich firm w ramach transformacji cyfrowej wdrożyło rozwiązania chmurowe, a kolejne 26 proc. planuje to zrobić w ciągu 12-18 miesięcy.

Źródło: DCG

Szefowie (jak zwykle) wysoko opłacani

Na niewiele niższą pensję w 2020 r. mógł liczyć IT Manager, czyli osoba odpowiedzialna za opracowywanie, wdrażanie i administrowanie strategii IT – włącznie z zarządzaniem zespołem i jego rozwojem. Mediana zarobków na tym stanowisku dla najbardziej doświadczonych w oparciu o umowę o pracę wyniosła 26,25 tys. zł brutto.

Źródło: DCG

Do 152 zł za godz. dla developera Javy

Mimo, że w kwietniowym zestawieniu Java musiała ustąpić miejsca lidera w rankingu najpopularniejszych języków programowania TIOBE Index prowadzonego przez globalną społeczność programistów to zapotrzebowanie na specjalistów w tej technologii rośnie z roku na rok. Programiści Java nie narzekali w 2020 r. na brak propozycji zawodowych, a ich zarobki w oparciu o umowę o pracę wynosiły od 7 tys. zł do 20 tys. zł brutto – w zależności od doświadczenia.

Źródło: DCG

Business Intelligence oczkiem w głowie biznesu

Z raportu DCG wynika, że w porównaniu z zeszłym rokiem, zapotrzebowanie na Business Intelligence Developerów wzrosło w 2020 r. aż dwukrotnie. Firmy dostrzegły w ostatnich miesiącach, jak ważne są procesy związane ze zbieraniem, automatyzacją i standaryzacją danych z procesów biznesowych firmy. Senior Developer w obszarze BI mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 130 zł netto za godzinę.

Źródło: DCG

Analiza danych coraz bardziej potrzebna

Rośnie też zapotrzebowanie na analityków danych, zwłaszcza w sektorze finansowym. Przewiduje się, że będzie zwiększać się zainteresowanie tego rodzaju kompetencjami w najbliższych latach.

Wynagrodzenią są natomiast wyraźnie niższe niż w przypadku ekspertów od chmury: dla seniorów maksymalne oczekiwanie to 19,6 tys. zł brutto na etacie (14,8 tys. zł mediana) oraz do 140 zł netto na umowie B2B.

Źródło: DCG

Konsultanci i administratorzy

Doświadczeni konsultanci IT oczekują do 18 tys. zł brutto (mediana 16,75 tys. zł) oraz do 140 zł za godz. netto na umowie B2B.

Administratorzy IT mogą zarobić do 18 tys. zł brutto na etacie (mediana 15 tys. zł) oraz do 160 zł netto za 1 godz. na B2B. Podobne najwyższe stawki (17,5 tys. zł, 15,22 tys. zł, 145 zł) dotyczą administratorów sieci.

Tutaj trendy nie zmieniają się od kilku lat, administratorzy zwykle są natomiast dłużej związani z pracodawcą.

Doświadczenie, nie certyfikaty to klucz do wysokich zarobków w IT
Wysokość pensji w IT uzależniona jest od wielu czynników. Głównym jest doświadczenie pracowników. Duże znaczenie mają również kompetencje i znajomość konkretnych technologii oraz narzędzi.
Co ciekawe, posiadane certyfikaty nie mają większego wpływu na wysokość zarobków – z wyjątkiem ról administratorów systemów.

Raport DCG „Rynek wynagrodzeń IT 2020” powstał na podstawie danych o oczekiwaniach finansowych blisko 3 tys. kandydatów z całej Polski. Dane były gromadzone w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.