Na stanowiskach specjalistów kobiety zarabiają od 80 do 86 proc. tego, co mężczyźni – wynika z danych Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018.

Duże różnice na niekorzyść pań dotyczą doświadczonych specjalistów. Dla kierowników są jeszcze większe. W ich przypadku kobiety zarabiają tylko ¾ tego, co mężczyźni (mediana wynagrodzeń brutto to odpowiednio 11,1 tys. zł oraz 14,8 tys. zł).

Dane z raportu potwierdzają też, że panie rzadziej zajmują wyższe stanowiska w branży. Im większa specjalizacja, tym mniej płci pięknej wśród zatrudnionych. W gronie młodszych specjalistów udział kobiet wyniósł najwięcej – 27 proc., ale wśród starszych specjalistów jest ich już tylko 13 proc.

 
 

 

 

Kierownik projektu: ponad 1 tys. zł mniej dla kobiety

Kobiety rzadko zajmują stanowiska kierownicze. Nie oznacza to jednak, że ich tam nie ma. Wśród kierowników projektu IT było 28 proc. kobiet, natomiast w przypadku kierownika zespołu programistów – 13 proc. Wynagrodzenia kobiet na tych stanowiskach stanowiły około 90 proc. płac mężczyzn, czyli w tym przypadku luka nie była tak duża jak w innych obszarach.

 

Specjalistki IT: mniejsza płaca mimo tego samego doświadczenia

W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT wśród specjalistów największą grupę stanowią programiści, ale na tych stanowiskach odsetek kobiet jest znikomy. Tylko w pojedynczych przypadkach ich udział był większy niż 10 proc., dlatego zrezygnowano z porównania danych dla obu płci.

Natomiast na stanowiskach doświadczonych specjalistów nie związanych w programowaniem pensje kobiet stanowiły od 80 do 91 proc. wynagrodzeń mężczyzn – mimo tego samego stanowiska i tego samego poziomu doświadczenia. Największe różnice stwierdzono w przypadku doświadczonego projektanta systemowego. Płace doświadczonych specjalistów data scientist obu płci były z kolei najbardziej do siebie zbliżone.

 

Źródło: wynagrodzenia.pl