W 2019 r. do specjalistów IT skierowano 15 proc. wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. To trzecia najpopularniejsza grupa pracowników poszukiwanych na portalu w minionym roku – po handlowcach i ekspertach od obsługi klienta, a przed finansistami i inżynierami. Warto zauważyć, że pozostałe specjalizacje mają szerszy zakres i dotyczą znacznie większej grupy potencjalnych kandydatów.

Programiści na topie

Wśród specjalizacji IT najczęściej poszukiwano programistów. Dotyczyło ich 35 proc. ogłoszeń w tym sektorze. Firmy często potrzebowały także ekspertów od wsparcia technicznego i administrowania systemami.

Doświadczony zarobi dużo więcej

Zapotrzebowanie na pracowników IT odbija się na płacach. Widać duże znaczenie doświadczonych ekspertów w branży – ich wynagrodzenia są nawet 2-3 razy wyższe, niż osób na stanowiskach juniorskich. Dotyczy to zarówno na osób znających popularne języki programowania, jak i przedstawicieli innych specjalizacji.

Warto zauważyć, że w przypadku każdego z trzech analizowanych języków występuje bardzo duża dysproporcja między zarobkami początkujących programistów, a ekspertami średniego szczebla. Np. według danych zarobki.pracuj.pl początkujący programista Java, .NET czy C++ może liczyć na wynagrodzenie 5,5 tys. zł brutto. Ich współpracownicy na średnim szczeblu otrzymują natomiast przeciętnie od 10,5 tys. zł (.NET) do 12 tys. zł brutto (Java).

Dysproporcje płacowe stanowią odbicie tendencji obserwowanych na całym rynku pracy IT. – komentuje Mariusz Kuźniewicz, Senior Product Strategy Manager w Grupie Pracuj.

Wyjaśnia, że z jednej strony w Polsce realizuje się coraz więcej zaawansowanych projektów, do których potrzeba np. programistów mających minimum kilka lat doświadczenia. Ze względu na niedobór takich kandydatów na rynku, firmy muszą rywalizować na płace. Z drugiej strony, na rynku rośnie liczba niedoświadczonych osób na stanowiskach juniorskich, chcących wejść do branży. Pierwsze kilkanaście miesięcy pracy to dla nich sprawdzian, czy zostaną w świecie IT na dłużej. Ci, którym się uda, mogą zazwyczaj liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia.

 

Specjalizacja ma znaczenie

Analiza zarobków w wybranych specjalizacjach pokazuje, jak duży wpływ na płacę w IT ma wybrana ścieżka ekspercka. Dla przykładu, przeciętne wynagrodzenie konsultanta ERP to 8,2 tys. zł brutto. Tymczasem konsultanci SAP, specjalizujący się w jednym z najbardziej popularnych systemów ERP, zarabiają przeciętnie wyraźnie więcej – 12 tys. zł brutto. Wyraźną różnicę można zaobserwować też np. między testerami gier i testerami automatycznymi.

Pracownicy pomogą zapełnić lukę kadrową?

Zapotrzebowanie na specjalistów IT w najbliższych lat nie powinno słabnąć. Według Komisji Europejskiej w tym roku w krajach UE będzie brakować 756 tys. fachowców IT. Ta sama instytucja ocenia, że około 4 na 10 Europejczyków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Niedobór nie tylko kadr IT, ale także osób innych specjalizacji biegłych w nowych technologiach to jedno z największych wyzwań pracodawców.

Badania Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery” pokazują jednak, że wielu polskich pracowników jest skłonnych nabywać nowe umiejętności. Zdaniem serwisu rekrutacyjnego edukacja kadr to odpowiedź na problem cyfrowej „luki kompetencyjnej”. Aż 65 proc. badanych jest gotowych nabywać nowe kwalifikacje, by utrzymać obecną pracę.

Eksperci podkreślają, że pracownicy w Polsce są coraz bardziej świadomi znaczenia wiedzy technologicznej i są gotowi do jej zdobywania. Przekucie tych postaw w realne zmiany będzie jednym z większych wyzwań pracodawców w najbliższych latach.