Python to najpopularniejszy język programowania na świecie – według rankingu Tiobe. Dane No Fluff Jobs potwierdzają, że budzi coraz większe zainteresowanie. W 2020 r. 12 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę na portalu zawierało w wymaganiach znajomość tego języka, w 2021 r. 13 proc., a w 2022 r. blisko 13,5 proc.

Python od trzech lat utrzymuje się w pierwszej trójce najczęściej wymienianych języków na portalu No Fluff Jobs (obok Javy i .NET). Rosną też oferowane wynagrodzenia.

Mediana dolnych i górnych widełek płac dla specjalistów od Pythona w 2022 r. wyniosła 16,8 – 24 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 13 – 19 tys. zł brutto na umowę o pracę. W 2021 r. stawki wynosiły 15 – 20 tys. zł oraz 12 – 17 tys. zł. W ciągu 3 lat stawki zwiększyły się o 19 proc. na B2B i o 12 proc. na etacie.

„Siła Pythona leży w szerokim zastosowaniu tego języka. Korzystają z niego nie tylko programiści i programistki standardowych aplikacji biznesowych, ale także osoby zajmujące się AI, data science czy machine learning, czyli specjalizacjami, na które zapotrzebowanie rośnie z roku na rok” – komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Python pozwala na programowanie aplikacji, gier, testowanie oprogramowania, backend stron internetowych, rozwijanie data science, machine learning, aplikacji mobilnych i AI.

Najpopularniejsze stanowiska wymagające znajomości Pythona, które pojawiają się w ogłoszeniach o pracę, to w 2022 r. kolejno (od najwyższego miejsca):
Python Developer
Data Engineer
DevOps Engineer
Data Scientist
QA Engineer.

W 2021 r. na pierwszym miejscu również był Python Developer. Natomiast kolejne miejsca w zeszłym roku wyglądały nieco inaczej: DevOps Engineer, Data Engineer, Data Scientist i Test Automation Engineer.