W 2019 r. 59 proc. pracowników branży IT otrzymało podwyżki – wynika z raportu Devire „Rynek zmiany pracy”. W sektorze usług wspólnych (SSC/BPO), w którym specjaliści IT stanowią około jednej trzeciej zatrudnionych – 78 proc. pracowników zarobiło więcej. 

W sumie w ciągu ostatniego roku podwyżkę otrzymała niemal połowa pracowników w Polsce (49 proc.). Wysokość wynagrodzenia i możliwość rozwoju zawodowego to dwa najważniejsze czynniki, które motywują do pozostania w obecnej pracy lub jej zmiany – tak wskazało niemal 70 proc. respondentów.
 
Jak twierdzi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, wysokie stawki w IT utrzymują się od 2017 r., kiedy wynagrodzenia wzrosły nawet o 20 proc. Potem przeciętne podwyżki nie były już tak spektakularne.

Eksperci prognozują, że w 2020 r. w branży IT można liczyć na kolejne wzrosty płac – szacowane średnio na 10 proc. – Rzeczywiste zmiany pokażą najbliższe miesiące, ale na pewno nie jest to branża zagrożona nagłym spadkiem kondycji – twierdzi Łukasz Dłuski, dyrektor pionu rekrutacji stałej w Devire. Presja na płace choć lżejsza niż w poprzednich latach wynika z utrzymującego się zapotrzebowania na specjalistów – IT należy do sektorów, w których kandydaci otrzymują najwięcej ofert pracy – 93 proc. pytanych twierdzi, że otrzymało zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Popyt na fachowców IT jest widoczny praktycznie w każdej branży.

Mimo rosnących wynagrodzeń ponad połowa pytanych z branży informatycznej (59 proc.) w ub.r. zdecydowała się na zmianę pracodawcy na tego, który zaoferował wyższą stawkę – tak przynajmniej wynika z deklaracji uczestników badania.