Światowe wydatki na IT spadną w tym roku o 2,7 proc. wobec 2019 r. Zmniejszą się niemal w każdej branży, ale zakres tych redukcji będzie rzecz jasna różny w poszczególnych sektorach – według aktualnej prognozy IDC

Klienci będą mocno trzymać się za kieszeń zwłaszcza w przedsiębiorstwach związanych z turystyką, jak transport oraz w usługach konsumenckich. W tym przypadku wydatki spadną o 5 proc. wobec ub.r. lub jeszcze bardziej. Jednak oba te rynki są stosunkowo niewielkie pod względem wydatków na IT.

Natomiast sektorem, który dużo waży na rynku, jest produkcja (rocznie generuje prawie 400 mld dol. globalnych wydatków na IT). Tutaj ograniczenie inwestycji będzie więc dotkliwe dla branży. Zwłaszcza, że w przemyśle w ujęciu procentowym dołek będzie głębszy niż światowa średnia i wyniesie ponad 3 proc. w 2020 r.

Lepiej będą się miały podmioty odporne na recesję, do których zaliczono urzędy lokalne i centralne. Administracja ma nawet nieco więcej wydawać na IT w tym roku niż w ubiegłym – wynika z prognozy. Przewiduje się również nieznaczny wzrost wydatków na IT w opiece zdrowotnej i telekomunikacji, z związku większym z zapotrzebowaniem na te usługi z powodu pandemii.

Ocenia się, że największą poprawę, jeśli chodzi o nakłady na IT, w tym roku odnotują usługi profesjonalne (+1,7 proc. r/r).

 

 

Prognoza wzrostu wydatków na IT w różnych sektorach w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. *

*Zielona linia pokazuje prognozę sprzed epidemii koronawirusa, czerwona linia – aktualną prognozę

Źródło: IDC

 

Trzeba skoncentrować się na odpornych segmentach

Przedsiębiorstwa, których biznes opiera się na produktach fizycznych, osobistych kontaktach albo takie, które świadczą usługi luksusowe, mają trudności – przyznaje Jessica Goepfert, wiceprezes IDC.

„Branże, które ucierpiały z powodu poważnych przestojów i zwolnień, wolniej inwestują w technologię niż te, które były w stanie utrzymać w miarę normalne operacje. W celu ograniczenia ryzyka dostawcy IT muszą zmienić priorytety i skoncentrować swoje wysiłki na bardziej odpornych segmentach" – radzi ekspert.

Małe firmy w czołówce spadków

Biorąc pod uwagę wydatki IT według wielkości firmy, przedsiębiorstwa mikro (do 9 pracowników) i małe (10-99 pracowników) odnotują największy procentowy spadek wydatków na IT w br. – odpowiednio o 4,9 proc. i 2,7 proc.

Duże (500–999 pracowników) i bardzo duże organizacje (ponad 1000 pracowników) okazują się bardziej odporne na zarazę, stwarzając znacznie większe możliwości dostawcom. Prognozuje się, że w obu segmentach wydatki na IT zostaną ograniczone w tym roku o ponad 1 proc., czyli o 17 mld dol.

Sprzęt pierwszy do skreślenia

Klienci będą oszczędzać zwłaszcza na sprzęcie, gdzie przewidywany jest spadek o ponad 5 proc. Wynika on z tego, że firmy wycofują się z krótkoterminowych inwestycji infrastrukturalnych.

Dołek w usługach IT i biznesowych będzie nieco mniejszy, bo organizacje skoncentrują się na utrzymaniu bieżącej działalności oraz na realizacji kluczowych projektów.

Wzrostu można spodziewać się w obszarze oprogramowania – o blisko 2 proc. – co wynika m.in. z zakupów aplikacji do współpracy oraz do zarządzania przepływem treści.