Inwestycje w cyfryzację w obszarze finansów stają się normą – wynika z badania Deloitte. Aż 98 proc. CFO firm z 15 krajów Europy Środkowej twierdzi, że ich przedsiębiorstwa prowadzą lub planują digitalizację w tym zakresie.

Jak zauważyli respondenci, procesy cyfryzacji finansów w firmach wymagają przeszkolenia pracowników z używania nowych technologii, czyli oprócz zakupu rozwiązań firmy oczekują też transferu wiedzy od dostawców.

Otóż 51 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy takie działania szkoleniowe będą miały miejsce, a 27 proc. stwierdziło, że są planowane w przyszłości.

Powody cyfryzacji: niższe koszty i usprawnienie procesów

Według 33 proc. CFO digitalizacja jest przejawem realizacji strategii przedsiębiorstw. Według 21 proc. przyczyną transformacji cyfrowej jest dążenie do ograniczenia kosztów funkcjonowania firmy. Podobny jest odsetek osób, które za najważniejszy powód wskazały konieczność poprawy procesów (co dla polskich dyrektorów finansowych uchodzi za kluczowy czynnik).

Praca zdalna przyspieszyła inwestycje

Dążenie do digitalizacji jest również skutkiem upowszechnienia pracy zdalnej: 12 proc. odpowiedzi dotyczyło konieczności poprawy sposobu zarządzania osobami pracującymi poza biurem.

Jedynie co dziesiąty ankietowany jako główną przyczynę transformacji cyfrowej wskazał konieczność wymiany systemów komputerowych w firmie.

Oszczędność czasu jest kluczową zaletą

Według jednej trzeciej dyrektorów finansowych transformacja cyfrowa najsilniej wpłynie na procedury księgowe. W największym stopniu mają je usprawnić takie narzędzia, jak zaawansowana analityka, automatyzacja procesów i upowszechnienie rozwiązań chmurowych w zarządzaniu zbiorami danych.

Dla 41 proc. CFO oszczędność czasu dzięki większej automatyzacji procesów księgowych jest największą zaletą takiej transformacji.

Z kolei 22 proc. wskazało na możliwość wykonywania w zaoszczędzonym czasie innych zajęć służbowych. Dla 18 proc. dyrektorów automatyzacja uchodzi za najważniejszy efekt digitalizacji, a 17 proc. wskazało na gromadzenie bardziej wiarygodnych danych.

Lepsze analizy i kontrolling

Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że digitalizacja będzie miała największe przełożenie na planowanie i analizę, ponieważ czas dotychczas przeznaczany na księgowość będzie można poświęcić na lepsze analizowanie. Nieco mniej, 23 proc. odpowiedzi, dotyczyło pozytywnego wpływu cyfryzacji na kontroling, a 18 proc. na raportowanie.

———-

W badaniu Deloitte „2022 Central Europe CFO Survey” pytano 588 dyrektorów finansowych z 15 krajów. Badanie przeprowadzono między październikiem a grudniem 2021 r.