Przychody w dystrybucji IT w Europie wzrosną nawet o 10 proc. w II kw. 2021 r. wobec II kw. 2020 r. – prognozuje Context w optymistycznym scenariuszu dla branży. Problemy z dostawami mogą nieznacznie obniżyć tę wartość.

Co istotne, kolejne kwartały również powinny być lepsze niż w ub.r., zatem rekordowy popyt z 2020 r. zostanie jeszcze przekroczony. Otóż w najlepszym wariancie na III kw. br. analitycy przewidują wzrost sprzedaży w dystrybucji o 8,5 proc. r/r, a na IV kw. 8 proc. – według prognozy dla Europy.

W nieco bardziej ostrożnej prognozie również powinno być lepiej niż w ub.r. Otóż wzrost ma wynieść 8 proc. w II kw. br., 5 proc. w III kw. br. oraz 5,5 proc. w IV kw. br.

Prognoza wzrostu sprzedaży (rok do roku) w europejskiej dystrybucji w 2021 r.

II kw. 2021 r.III kw. 2021 r.IV kw. 2021 r.
Optymistyczny scenariusz+10%+8,5%+8%
Neutralny scenariusz+8%+5%+5,5%
Pesymistyczny scenariusz+7%+3%+4%
Źródło: Context

Mocne ssanie na laptopy, desktopy zaczną odbijać

Zdaniem Contextu pandemia nadal będzie miała ogromny wpływ na kanał sprzedaży IT w całym roku.

O ile wzrost sprzedaży laptopów do home office będzie mniejszy (w ujęciu rok do roku) niż podczas boomu w 2020 r., to tym razem można spodziewać się wzrostu na ​​komputerach stacjonarnych.

A to dlatego, że w br. zostaną wznowione projekty infrastrukturalne. Ponadto smartfony powinny kontynuować pozytywny trend, ponieważ konsumenci wolą kupować telefony od laptopów, gdy kończą się lockdowny – stwierdzono.

Optymizm pod kilkoma warunkami

Osiągnięcie poziomu sprzedaży w optymistycznej wersji wymagałoby złagodzenia problemów z łańcuchem dostaw widocznych na początku roku, zwiększenia sprzedaży notebooków o 5 proc. oraz nowych partnerstw umożliwiających dystrybutorom uzyskanie dodatkowego 1 proc. udziału w europejskich przychodach z chmury.

Najwięcej obiecująca prognoza zakłada także przyspieszenie projektów infrastrukturalnych, większy wzrost na smartfonach i akcesoriach komputerowych oraz w segmencie AV.

Są powody do imponującego wzrostu
„W wyniku pandemii coraz więcej pracowników zdalnych inwestuje w sprzęt do domowego biura, a pracodawcy przygotowują miejsce pracy do obsługi nowego modelu hybrydowego. To tylko niektóre z powodów, dla których przewidujemy imponujący wzrost w kanale sprzedaży na resztę 2021 r., pomimo porównania z dobrymi wynikami z 2020 r.” – komentuje dyrektor Context Global MD, Adam Simon.

Nawet pesymiści są skazani na wzrosty

Z kolei w pesymistyczny scenariusz wpisano problemy z łańcuchem dostaw i zmniejszony popyt na notebooki, stłumiony wzrost w sektorze telekomunikacyjnym oraz biznes infrastrukturalny przegrywający z migracją do chmury.

Jednak przewiduje się, że nawet w takiej sytuacji sprzedaż w europejskiej dystrybucji zwiększy się o 7 proc. w II kw. 2021 r., oraz o 3 – 4 proc. w kolejnych kwartałach.

Dwa czynniki znacząco wpłyną na rynek
„Dwa czynniki, które będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek w miarę zbliżania się do 2022 r., to troska o środowisko konsumentów i nabywców IT w sektorze B2B oraz ogromny unijny fundusz naprawczy o wartości 1,8 bln euro, z którego znaczna część zostanie wydana na technologie cyfrowe” – mówi szef Contextu.