Jack Ma, założyciel grupy Alibaba, odchodzi ze stanowiska szefa korporacji. Funkcję przewodniczącego (chairman) przejmie z jego nadania CEO grupy, Daniel Zhang. Jak zauważa Reuters, głównym wyzwaniem dla nowego szefa będzie poszukiwanie nowych obszarów rozwoju. Obecnie Alibaba biznes opiera głownie na e-handlu, należy też do czołówki dostawców usług chmurowych.

Zmiana została zapowiedziana rok temu. Ma odchodzi w 20 rocznicę założenia firmy. Powołał ją z pomocą kilkunastu kolegów – studentów, dysponując kapitałem 60 tys. dol. Obecnie korporacja jest warta ok. 460 mld dol. Osobisty majątek Ma szacowany jest na 38 mld dol.

Jack Ma nie rozstaje się jednak z Alibabą. Do zgromadzenia udziałowców w przyszłym roku pozostanie w zarządzie. Zapowiada, że zajmie się działalnością charytatywną i edukacją.

Pozostanie w komitecie Alibaba Partnership, który decyduje m.in. o dystrybucji środków dla współpracujących firm.

Jack Ma odchodzi w czasie, gdy rośną obroty grupy. W IV kw. roku finansowego zakończonego w marcu br., przychody grupy Alibaba wzrosły o 51 proc. i wyniosły 13,9 mld dol., a zysk netto 3,48 mld dol. Obroty na Alibaba Cloud poprawiły się o 76 proc. r/r, do 1,15 mld dol.

W I kw. finansowym zysk zwiększył się z 2,79 mld dol. przed rokiem do 3,1 mld dol., a obroty – o 42 proc., do 16,74 mld dol.