Wielkie zakupy komputerów będą kontynuowane. Po wzroście o 12,9 proc. w 2020 r., rok 2021 r. pobije ten rekord – wolumeny dostaw zwiększą się o kolejne 18,2 proc.., do 357,4 mln szt.

Do 2025 r. wzrost dostaw PC na światowy rynek ma wynieść średnio 2,5 proc. co roku.

Duże zapotrzebowanie na komputery nadal powodują konsumenci i uczniowe. Ponadto za część zakupów w br. będą odpowiadać przedsiębiorstwa, modernizujące swoją bazę sprzętową.

Popyt konsumencki będzie słabnąć
„Zwiększony popyt konsumencki nie utrzyma się poza 2021 rok, jednak można spodziewać się, że dostawy PC pozostaną znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii” – uważa Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w IDC.

Coraz większe zapotrzebowanie na sprzęt ma też ciemne strony.

Opóźnienia w dostawach, pustki w magazynach

Jak zauważa analityk, w tym roku pozostanie problem z zaspokojeniem rekordowego zapotrzebowania, ze względu na niski poziom zapasów sprzętu. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń do zdalnej nauki.

„Zaległości w sektorze edukacji nadal rosną, a zapasy w kanałach sprzedaży detalicznej w wielu regionach są nadal znacznie poniżej poziomów historycznych” – zauważa Ryan Reith, wiceprezes IDC Worldwide Mobile Device Trackers.

IDC szacuje, że branża rozpoczęła rok 2021 ze sporymi zaległościami i do końca br. raczej nie uda się nadrobić opóźnień.

Zaległości pozostaną do 2022 r.
„W zależności od tego, jak długo utrzyma się ten popyt, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wejdziemy w 2022 r. z dużymi zaległościami, choć nie tak znaczącymi, jak obecnie” – ocenia Ryan Reith.

Nadzieja na stabilizację w połowie roku

Są duże obawy zwłaszcza o dostępność układów scalonych (IC) do komputerów, jednak rośnie presja na dostawców, aby zwiększali moce produkcyjne.

Zakładając, że nie nastąpią dalsze zakłócenia w dostawach, podaż komputerów i moce produkcyjne powinny zostać zrównoważone do połowy 2021 r., czyli od tego czasu nie powinno już być gorzej z dostępnością niż obecnie – prognozuje IDC.

„Chociaż niedobory komponentów będą nadal wpływać na rynek, spodziewamy się, że problemy z dostawami zaczną się zmniejszać tuż po połowie roku” – uważa Jitesh Ubrani kierownik ds. badań w IDC.