Wzrost przychodów z infrastruktury fizycznej centrów danych spowolnił do średniego jednocyfrowego tempa w I kw. 2024 r. – informuje Dell’Oro Group. Według raportu zmiany projektowe w celu obsługi wydajniejszej infrastruktury obliczeniowej i obciążeń AI potrzebują więcej czasu, aby się zmaterializować.

Zaległości są już większe niż w 2022 r.

„Pozytywnym aspektem jest to, że liczba wdrożeń fizycznej infrastruktury centrów danych, związanych ze sztuczną inteligencją, nadal rośnie, o czym świadczą zaległości dostawców, które przyćmiły poziomy obserwowane w 2022 r.” – twierdzi Lucas Beran, dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Wyzwania związane z AI
Jak zauważa, wyzwaniem są nowe projekty centrów danych, dostosowanych do gęstości mocy szaf od 3 do 5 razy wyższej niż przeciętnie, uwzględniające chłodzenie cieczą i zarządzanie zmiennością obciążenia szkoleniowego AI.
„Spodziewam się, że w miarę przezwyciężania tych wyzwań, wzrost zmaterializuje się w bardzo znaczący sposób” – uważa Lucas Beran.

Dell’Oro prognozuje dwucyfrowy wzrost przychodów na rynku fizycznej infrastruktury centrów danych w 2024 r., zwłaszcza w drugiej połowie roku, gdy zaczną się materializować wdrożenia związane z AI.

Najlepiej schodziły rozwiązania dystrybucji energii

Wzrost sprzedaży sprzętu w I kw. br. znacznie spowolnił, za wyjątkiem dystrybucji energii. Była jedynym segmentem rynku, rosnącym w dwucyfrowym tempie. To efekt wyższych wymagań w obciążeniach związanych ze sztuczną inteligencją. Natomiast wzrost w zakresie zarządzania ciepłem wyraźnie osłabł, ponieważ niektórzy użytkownicy końcowi kolokacji nadal wdrażają niedawno wysłany sprzęt.

Trzech producentów w czołówce wzrostu

Eaton, Modine i Schneider Electric przewodziły wśród producentów pod względem wzrostu udziału w rynku, natomiast Vertiv zmniejszył swój udział w I kw. br. – twierdzi Dell’Oro.