Specjaliści IT zarabiają średnio 18 843 zł brutto i są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce – według danych Antal.

Do polskich fachowców IT dociera coraz więcej zagranicznych ofert pracy zdalnej. Wyzwaniem są różne strefy czasowe, ale chętnych do podjęcia rozmów nie brakuje.  

Polscy fachowcy IT zarabiają prawie 3 razy mniej niż w USA

Jak przekonuje Antal, Polska jest idealnym miejscem do inwestowania w IT, ponieważ znajduje się w centrum Europy i można do niej dotrzeć z większości krajów europejskich. Wiele firm z USA i Europy Zachodniej chętniej wybiera Polskę niż inne kraje ze względu na profesjonalizm fachowców i niższe koszty. Polska ma najniższe koszty pracy w UE.

Według najnowszych danych polscy programiści zarabiają średnio 2,8 tys. dol. miesięcznie (ok. 13 tys. zł). To prawie dwa razy mniej niż programiści z innych krajów europejskich i zdecydowanie mniej w porównaniu do specjalistów z USA (gdzie średnia miesięczna pensja wynosi 9302 dol., czyli blisko 44 tys. zł).

Nasi programiści wysoko w rankingach

Według rankingu HackerRank Polacy są na trzecim miejscu wśród najlepszych w programowaniu. W tym samym zestawieniu zajęli pierwsze miejsce z wykonywania zadań w języku Java. Aż 90 proc. programistów w kraju ma wykształcenie wyższe, a co roku ok. 18 tys. osób kończy studia związane z ICT.

„Wielu programistów w Polsce uzyskuje dyplom z kierunków niezwiązanych bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania i aplikacji. Spora liczba programistów kończy studia na kierunkach takich jak fizyka czy matematyka i statystyka, dzięki czemu polscy informatycy charakteryzują się wszechstronną wiedzą” – utrzymuje Fabian Pietras, Business Unit Director, Antal IT Services.

Według Antal wiele firm planując ekspansję w Europie Środkowej decyduje się na Polskę, ze względu na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, podejście do pracy, warunki biznesowe, możliwości rynku, jak również koszty prowadzenia działalności.

Popyt w kraju nadal rośnie

Według danych za 2020 r., 55 proc. przedsiębiorstw zgłosiło trudności z rekrutacją specjalistów ICT. Największe jest zainteresowanie pracownikami na średnim i wysokim poziomie zaawansowania, jednak osoby początkujące w branży również mają duże szanse na zatrudnienie. Angażowanie juniorów i osób, które chcą się przebranżowić, to strategia rekrutacyjna, po którą sięga coraz więcej firm.

Z danych Eurostatu wynika, że liczba programistów aktywnych na rynku pracy nieustannie się zwiększa. W ciągu ostatniej dekady był to wzrost o ponad 50 proc.

Wiele osób wchodzi do branży IT zaczynając od stanowiska testera, a następnie samodzielnie uczy się jednego z języków programowania.

Niewiele kobiet w branży, płacą im mniej

Jak podaje PARP, odsetek kobiet wśród zatrudnionych specjalistów ICT w Polsce wynosi 14 proc. (w UE 19 proc.). W kraju ich wynagrodzenie jest średnio o 20 proc. niższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach, mimo że polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – tyle samo, co ich koledzy z branży.

Według Komisji Europejskiej gdyby w pełni wykorzystać udział pań w IT, unijny PKB mógłby wzrosnąć nawet o 16 mld euro rocznie.

Jest na to szansa, ponieważ udział pań wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie się zwiększa. Obecnie co czwarta kobieta w Unii Europejskiej kończy studia w zakresie ICT.

Na kierunkach informatycznych w Polsce studiuje obecnie 11 341 kobiet.

We wszystkich uczelniach technicznych wśród rozpoczynających naukę w roku akademickim 2018–2019 kobiety stanowiły 42 proc. ogółu studentów, a w gronie absolwentów w 2019 r. jest ich prawie połowa, bo 48 proc.

Według Eurostatu, przed pandemią w 2019 r. panie stanowiły 24 proc. pracowników gamedevu, a w 2021 roku było ich już 30 proc.

—————————————————

Informacje zawiera raport Antal „Dlaczego warto inwestować w IT w Polsce”.