Strukturyzowane bazy danych i zarządzanie danymi napędzają większość wydatków na infrastrukturę IT przedsiębiorstw – wynika z danych IDC.

W II poł. 2022 r. organizacje wydały w sumie 7,6 mld dol. na infrastrukturę obliczeniową i sprzętową do obsługi takiego obciążenia, co stanowi 9,1 proc. całego rynku. Wzrost był stosunkowo niski (+6,5 proc. r/r).

Z kolei nieustrukturyzowane bazy danych i zarządzanie zasobami ludzkimi spowodowały najwyższy wzrost popytu na infrastrukturę sprzętową (odpowiednio o 36,7 proc. i 35,4 proc. r/r, co przełożyło się na 2,4 mld dol. i 2,7 mld dol. wydatków).

W 2022 r. największą była natomiast kategoria obciążeń związanych z zarządzaniem danymi (obejmuje: cykl życia AI, BI i analitykę, strukturyzowane bazy danych/zarządzanie danymi, analitykę tekstów i mediów oraz niestrukturyzowane bazy danych). Firmy przeznaczyły na to wszystko 41,4 mld dol., inwestując w moc obliczeniową i produkty infrastruktury pamięci masowej.

Przewiduje się, że do 2027 r. ten rynek pozostanie największy, z pięcioletnią roczną stopą wzrostu średnio na poziomie 8,3 proc., co oznacza za 5 lat wydatki wyższe aż o 20 mld dol. niż w 2022 r. Z tym że większość wzrostu nakładów pochłoną obciążenia związane z nieustrukturyzowanymi danymi i sztuczną inteligencją.

Zarządzanie danymi pozostanie największą kategorią wydatków na infrastrukturę zarówno we współdzielonych, jak i dedykowanych środowiskach chmurowych (z 14,1 proc. wzrostu co roku i 26,6 mld dol. wydatków w 2027 r. we współdzielonych, 4,9 proc. i 35,2 mld dol. w 2027 r. we wdrożeniach infrastruktury chmurowej). Aplikacje techniczne będą najszybciej rosnącą kategorią.

W miarę przenoszenia obciążeń korporacyjnych do chmury publicznej inwestycje we współdzieloną infrastrukturę (sprzęt do dostarczania usług w chmurze publicznej) będą rosły szybciej niż w dedykowaną we wszystkich obciążeniach.

Podobnie wzrost inwestycji w systemy obliczeniowe i pamięci masowe dla obciążeń natywnych w chmurze będzie dwukrotnie większy niż skok nakładów na infrastrukturę obsługującą tradycyjne obciążenia (11,6 proc. vs. 5 proc. co roku).

Mimo rozwoju chmury, tradycyjne obciążenia będą nadal stanowić większość wydatków na infrastrukturę przedsiębiorstw w najbliższych latach (71,4 proc. w 2027 r.).