O tym, że Xiaomi może opracowywać własne procesory mówiło się już w połowie 2015 roku. Wówczas wiceprezydent firmy Leadcore Technology, produkującej komponenty do smartfonów, poinformował o strategicznym partnerstwie z Xiaomi w zakresie projektowania układów.

Xiaomi będzie drugim po Huawei chińskim producentem opracowującym własne procesory. Taka strategia, uniezależnić się od układów innych producentów takich jak Qualcomm czy MediaTek, a tym samym jeszcze bardziej obniżyć koszty produkcji terminali. Ponadto Xiaomi zyska większe możliwości w zakresie integracji sprzętu z oprogramowaniem, co pozwoli firmie wyróżnić się na zatłoczonym rynku chińskim. Warto wspomnieć, że ubiegły rok nie był zbyt udany dla Xiaomi. Jak wynika z danych Canalys firma sprzedała w 2016 roku 51,4 mln smartfonów na lokalnym rynku – o 21% mniej niż rok wcześniej. 

Na podobny krok, oprócz wspomnianego Huawei, zdecydowali się już wcześniej Samsung z procesorami "Exynos" oraz Apple z układami "A". Jeśli nowa strategi Xiaomi skończy się sukcesem, firma ma szanse dołączyć do ścisłej czołówki producentów smartfonów.