Xerox zaczyna nowy rok od cięcia zatrudnienia. Ogłosił, że w I kw. 2024 r. zamierza zwolnić 15 proc. pracowników na całym świecie. W końcu czerwca 2023 r. zespoły firmy liczyły w sumie 20,7 tys. osób. Wskazuje to, że redukcje obejmą ok. 3 tys. z nich.

Według rzecznika firmy ograniczenie zatrudnienia to niezbędny krok w celu utrzymania rentowności w długim terminie. Xerox koncentruje się na trzech obszarach: podstawowej działalności w obszaru druku, nowej organizacji usług biznesowych (Global Business Services) oraz na dywersyfikacji przychodów – poinformował CEO Steven Bandrowczak.

Powołano zespół dyrektorów, którzy pracują nad nowym modelem operacyjnym. Zasadniczo Xerox chce uprościć najważniejsze produkty w segmencie druku, więcej inwestować w model wejścia na rynek z udziałem partnerów i zwiększyć udział w rynku poprzez poszerzanie zasięgu, optymalizację kosztów obsługi i poprawę rentowności.

Drukowanie bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat, a wraz z nim producenci drukarek także muszą się zmienić” – komentuje w CRN USA Dawn Sizer, CEO 3rd Element Consulting – „Ciekawie będzie zobaczyć, jak firmy z segmentu druku przestawią się na świadczenie usług, choć wcześniej nie było to ich priorytetem”.

W III kw. 2023 r. Xerox odnotował sprzedaż mniejszą o 5,7 proc. niż przed rokiem (1,65 mld dol.). Poprawił jednak marżę o 60 bps do 32,4 proc., osiągnął zysk przed opodatkowaniem w wysokości 63 mln dol. Rok temu było 380 mln dol. straty.