Xerox zgodnie z zapowiedziami spróbuje przejąć HP bez zgody zarządu. Zgodnie z zapowiedzią złożył udziałowcom spółki ofertę zakupu akcji po 24 dol. szt. (co oznacza wycenę całej spółki na poziomie ok. 35 mld dol.). Koncern w minionych tygodniach informował, że rozmawia z akcjonariuszami HP w tej sprawie i widzi zainteresowanie propozycją. Przekonuje o korzyściach z fuzji, jak ograniczenie kosztów o 2 mld dol. i większa sprzedaż o 1-1,5 mld dol. dzięki połączonym ofertom. Zjednoczona organizacja miałaby również znacznie silniejszą pozycję na rynku, a co za tym idzie wzrost wartości biznesu. Xerox poinformował również, że kolejne instytucje finansowe gotowe są dołożyć się do ewentualnego zakupu HP.

Zarząd HP prosi o 10 dni

Zarząd HP nie raz odrzucał ofertę. Teraz zapowiada, że oceni ją, aby ustalić dalsze kroki. Ten proces ma zająć 10 dni roboczych. HP zaleca udziałowcom, aby w tym czasie nie podejmowali żadnych działań w sprawie oferty Xerox, póki nie będzie wniosków z tej oceny.

Dotychczas zarząd HP przekonywał, że propozycja przejęcia na warunkach Xerox niesie ze sobą duże ryzyka (potężny dług, spadające przychody Xerox), nie docenia wartości HP i generalnie nie jest dobrą opcją zarówno dla firmy jak i dla akcjonariuszy. Twierdzi również, że nie jest dobra dla partnerów.

W minionym tygodniu HP ogłosiło "plan praw akcjonariuszy", który ma utrudnić wrogie przejęcie.