Światowy rynek Secure Access Service Edge (SASE) w II kw. 2024 r. przekroczył wartość 2 mld dol. piąty kwartał z rzędu. Jednak wskaźnik wzrostu przychodów (+10 proc. rok do roku) okazał się najniższy od czasu, gdy Dell’Oro Group zaczęło śledzić ten rynek w I kw. 2019 r.

W ocenie firmy badawczej presja ekonomiczna, w tym inflacja i napięte budżety przedsiębiorstw, tymczasowo spowolniły dynamikę sprzedaży. Organizacje skupiły się na optymalizacji istniejących inwestycji, a nie na nowych wdrożeniach.

Rynek odbije w przyszłym roku

Pomimo tego spowolnienia, Dell’Oro przewiduje odbicie w ciągu najbliższych czterech kwartałów, przy czym oczekuje się, że wskaźnik wzrostu zacznie poprawiać się w nadchodzących kwartałach.

„Rynek SASE odczuł skutki niepewności gospodarczej, natomiast fundamenty pozostają silne” – uważa Mauricio Sanchez, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa korporacyjnego i sieci w Dell’Oro Group.

Spodziewamy się odbicia w nadchodzącym roku, ponieważ przedsiębiorstwa przejdą od krótkoterminowej ostrożności do długoterminowych inwestycji w rozwiązania bezpieczeństwa i sieciowe oparte na chmurze. Zapotrzebowanie na zintegrowane i skalowalne platformy SASE będzie rosło” – przewiduje Sanchez.

SASE od jednego dostawcy nabierze tempa

SASE łączy technologie SD-WAN i Security Service Edge (SSE). Rozwiązania SASE od jednego dostawcy odnotowały prawie dwa razy szybszy wzrost (+5 proc. sekwencyjnie) niż rozwiązania od wielu dostawców, tj. SD-WAN i SSE od różnych firm (+3 proc.).

„Ponieważ przedsiębiorstwa koncentrują się na wydajności operacyjnej i usprawnionym zarządzaniu IT, rozwiązania SASE od jednego vendora okazały się wyraźnym zwycięzcą” – komentuje Sanchez. – „Spodziewamy się, że ten trend nabierze tempa, zwłaszcza że firmy starają się uprościć wdrożenia i skrócić czas uzyskania wartości”.

6 największych graczy
Największymi dostawcami SASE z udziałem w przychodach przekraczającym 5 proc. w II kw. br. byli: Zscaler, Cisco, Palo Alto Networks, Broadcom, Fortinet i Netskope.

Duży wzrost na SSE, dołek na routerach

Wzrost na SD-WAN w II kw. br. zwolnił do 1 proc. r/r, ponieważ przedsiębiorstwa skoncentrowały się na optymalizacji istniejących wdrożeń. Oczekuje się, że ożywienie nastąpi wraz z ponownym uruchomieniem projektów transformacji oddziałów.

Rynek SSE odnotował solidny wzrost o 17 proc. r/r, chociaż po raz pierwszy od 5 lat spadł on poniżej 20 proc.

Przychody z rynku routerów dostępowych skurczyły się o 28 procent r/r z powodu presji ekonomicznej i przejścia przedsiębiorstw na SD-WAN.