Rynek komputerów osobistych rozwijał się dynamicznie w drugim kwartale 2024 r., a światowa sprzedaż komputerów stacjonarnych i notebooków wzrosła o 3,4 proc. rok do roku, osiągając 62,8 mln sztuk, podał Canalys.

Dostawy notebooków (w tym mobilnych stacji roboczych) osiągnęły poziom 50 mln sztuk, co oznacza wzrost o 4 proc. Komputery stacjonarne (w tym stacjonarne stacje robocze), które stanowią 20 proc. całego rynku komputerów PC, odnotowały niewielki 1-proc. wzrost (12,8 mln sztuk).

Canalys spodziewa się przyspieszonego wzrostu w ciągu następnych czterech kwartałów ze względu na cykl odświeżania, napędzany przejściem na system Windows 11 i przyjęciem komputerów PC ze sztuczną inteligencją.

–  Branża komputerów osobistych rośnie w siłę, odnotowując trzeci kwartał wzrostu z rzędu – powiedział Ishan Dutt, główny analityk w Canalys. – Zwrot na rynku zbiega się z ekscytującymi ogłoszeniami dostawców i producentów chipsetów, w miarę jak ich plany działania dotyczące komputerów PC ze sztuczną inteligencją stają się rzeczywistością. Kwartał zakończył się wprowadzeniem na rynek pierwszych komputerów Copilot+ wyposażonych w procesory Snapdragon oraz większą przejrzystością strategii Apple w zakresie sztucznej inteligencji, wraz z ogłoszeniem pakietu funkcji Apple Intelligence dla komputerów Mac, iPada i iPhone’a.