Ludzie różnych zawodów będą poszukiwać nowego zajęcia w sektorze informatycznym. Wśród chętnych nie brakuje przedstawicieli branż, które w ostatnim czasie są mniej stabilne – taki wniosek wysnuwa się z danych szkoły programowania Kodilla.com w oparciu o analizę blisko 4 tys. zgłoszeń od kandydatów, którzy wyrazili chęć udziału w szkoleniach po 14 marca 2020 r. (od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego).

W nowej branży chcą sprawdzić się osoby zarówno związane dotychczas z IT – jak np. analitycy danych lub graficy, którzy szukają możliwości podwyższenia kompetencji, jak i te, które z sektorem informatycznym nie miały wcześniej do czynienia – jak np. specjaliści ds. marketingu czy HRu, nauczyciele, pracownicy gastronomii, hotelarstwa czy turystyki.

"Największe zainteresowanie nauką programowania odnotowujemy wśród osób posiadających tytuły inżynierskie. Są to przedstawiciele związani z takimi sektorami, jak m.in. automatyka, robotyka i mechatronika czy inżynieria biomedyczna" – informuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.
 

 

Randstad: stabilność ważniejsza od zarobków

Obecnie pracownicy preferują przede wszystkim stabilność. Ich uwaga kierowana jest przede wszystkim w stronę tych sektorów, które nadal, mimo kryzysu gospodarczego, uchodzą za najmniej podatne na wstrząsy, dają gwarancję zatrudnienia i mają dobrą sytuację finansową. Jako drugorzędne traktują te cechy, które jeszcze na początku 2020 roku były dla nich najważniejsze, czyli wysokość wynagrodzenia i benefity pozapłacowe. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Badawczego Randstad.

Dziś to, czego pracownicy obawiają się najbardziej, to redukcja zatrudnienia (25 proc.), zmniejszenie wynagrodzenia (41 proc.) oraz likwidacja firmy (16 proc.).

Jak zauważa Randstad, taka tendencja dominowała również w czasie kryzysu 10 lat temu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się i szuka sposobów na to, aby znaleźć pracę w najbardziej stabilnych sektorach.

 

Pracuj.pl: dwie trzecie rozważa zmianę

Z danych Pracuj.pl wynika, że zmianę zawodu rozważa aż dwie trzecie (64 proc.) polskich pracowników, a 77 proc. pracujących respondentów deklaruje, że zmieni pracę, jeśli otrzyma nową propozycję zatrudnienia. Z raportu wynika ponadto, że oprócz nastrojów niepewności, panujących wśród pracowników i kandydatów, zdecydowanie widać „gotowość Polaków na zmianę ścieżki zawodowej i przyjęcie nowych wyzwań w karierze”.

Z przeprowadzonego w kwietniu br. badania Pracuj.pl wynika również, że specjaliści IT stali się bardziej poszukiwani po wybuchu pandemii.