Pracownicy IT są beneficjentami zmian wywołanych pandemią – według raportu Devire. Połowa z nich przyznaje, że otrzymała wyższe wynagrodzenie w ostatnich miesiącach. To najwyższy odsetek we wszystkich badanych sektorach. O spadku mówi jednak jedna piąta.

W branżach e-commerce i digital marketing również sporo osób dostało podwyżki w ub.r. (32 proc.).

IT niezmiennie na podium wynagrodzeń

Fachowy korzystają z przyspieszenia cyfrowej transformacji, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia większej części budżetów do internetu.   

Branże, w których pracownicy otrzymali wyższe wynagrodzenie w 2020 r.:

  • IT – 50% respondentów
  • Budownictwo i nieruchomości – 45%
  • e-commerce i digital marketing – 32%

Źródło: Devire, raport „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”

Zarobkom IT nie zaszkodziło zawieszenie projektów

„Choć branża IT również borykała się z trudnościami np. częściowym zawieszeniem projektów, to nadal pozostaje w dobrej kondycji, a zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Przede wszystkim dlatego, że na polskim rynku popyt na specjalistów IT jest większy niż podaż. Presja płacowa w branży IT jest trendem stałym, który obserwujemy od lat i tak jak dotychczas – zmiana pracy jest jednym z szybszych sposobów na podwyżkę” – komentuje Dorota Hechner z Devire.

Według ustaleń Devire obecnie najczęściej poszukiwanymi stanowiskami są te związane z technologiami chmurowymi, rozwojem aplikacji mobilnych czy analizą danych. Rozwojowi usług w chmurze sprzyja konieczność zapewnienia wysokiej jakości infrastruktury i narzędzi do komunikacji.

Autorzy raportu uważają, że w 2021 roku na pewno nie zmaleje zapotrzebowanie na takich ekspertów jak Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer.

Obserwowany jest też wyraźnie wyższy popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań chmurowych, których oczekiwania finansowe wzrosły w ciągu roku z ok. 22 tys. zł do średnio 25 – 27 tys. zł netto na umowie B2B. Najwyższe płace architektów na umowach B2B sięgnęły 31,5 tys. zł.

Przewiduje się, że ta tendencja utrzyma się w 2021 r., a inżynierowie DevOps będą mogli liczyć na wynagrodzenia wyższe o 10-15 proc. 

Najlepiej płatne specjalizacje w IT w 2021 roku

Źródło: Devire, raport „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”
Źródło: Devire, raport „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”

Wynagrodzenia w e-commerce gonią IT

Wybuch pandemii spowodował, że pracodawcy masowo poszukują specjalistów od e-commerce. Kandydaci znajdą zatrudnienie niemal w każdej branży i mogą liczyć na zarobki od 5 tys. zł do 30 tys. zł brutto miesięcznie.

Osoby mające doświadczenie w sprzedaży internetowej przebierają w ofertach. Na portalach rekrutacyjnych i z ogłoszeniami można znaleźć ponad 1,4 tys. rekrutacji na stanowiska e-commerce. Aż 90 proc. kandydatów z branży przyznaje, że w ostatnich miesiącach dostało zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Jak przypuszcza Devire, w 2021 r. pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmatic, analityki danych cyfrowych i oraz z obszaru CRM.

W tych specjalizacjach w zależności od stanowiska wynagrodzenia pójdą w górę o 10-15 proc. rok do roku. Poza tym widoczne są wzrosty w obszarach digital activation, social mediów i komunikacji online.

Najlepiej płatne specjalizacje w e-commerce w 2021 roku

Źródło: Devire, raport „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”