Liczba specjalistów w sektorze IT w Krakowie wzrosła do 60 tys. – według „Krakow IT Market Report 2024”, opracowanego przez Motife we współpracy z Aspire. Ubiegłoroczna publikacja mówiła o 55 tys. fachowców. Dane wskazują więc, że pomimo głośnych zwolnień, tempo wzrostu zatrudnienia w IT utrzymało się na poziomie ok. 10 proc. rocznie.

Co istotne, większość specjalistów IT w Krakowie to doświadczeni fachowcy – 63 proc. ma ponad 5-letnie doświadczenie, a 83 proc. z nich pracowało w międzynarodowych firmach.

Firmy amerykańskie największym pracodawcą

W sumie w mieście pod Wawelem działa ponad 500 firm IT – podaje raport. Połowę zatrudnia 30 największych, których zespoły informatyczne liczą od 300 osób w górę. Największa grupa specjalistów IT (38 proc.) pracuje w podmiotach amerykańskich, w polskich jedynie 17 proc. Na trzeciej pozycji plasują się przedsiębiorstwa brytyjskie (12 proc.).

Pięciu największych pracodawców IT w Krakowie to: HSBC, Comarch, Aptiv, Cisco i Motorola Solutions. Zatrudniają łącznie ponad 10 tys. specjalistów IT.

Usługi IT i doradztwo potrzebują najwięcej ludzi

Największy odsetek fachowców IT w Krakowie pracuje w firmach z branży doradztwa i usług IT (27 proc.).
Na drugim miejscu jest sektor finansowy (16 proc.). Tuż za nim plasuje się oprogramowanie (15 proc.), telekomunikacja (13 proc.) oraz inżynieria i produkcja (11 proc.).

Zatrudnienie w usługach biznesowych wzrośnie o 4 proc. w br.

Branża usług biznesowych zatrudnia w Krakowie ponad 120 tys. osób i jest siłą napędową lokalnego rynku IT – twierdzi sekretarz generalny Aspire, Andrew Hallam.

„W tym roku w Krakowie doszło do dwóch głośnych zwolnień w sektorze technologii i usług biznesowych, a mimo to oczekuje się, że ogólny wzrost zatrudnienia w 2024 r. przekroczy 6 proc.” – twierdzi Andrew Hallam.

Oczekiwania płacowe już nie są tak wygórowane

Oczekiwania płacowe pracowników IT ustabilizowały się w 2024 r., po ubiegłorocznych gwałtownych podwyżkach. Niektóre specjalistyczne stanowiska, takie jak analitycy danych i inżynierowie danych, odnotowują stały wzrost wynagrodzeń lub niewielki wzrost o 3 proc., a dla ról podstawowych płace stopniały nawet o 8 proc.

Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla nowo zatrudnionego inżyniera oprogramowania (mid) w Krakowie wynosi 18 tys. zł, a dla inżyniera oprogramowania wyższego szczebla 24,5 tys. zł.

Zmiana zapotrzebowania na role

W 2024 r. na krakowskim rynku IT nastąpiła zmiana zapotrzebowania na kompetencje.

Popyt na najpopularniejsze role programistyczne, takie jak front-end lub back-end, ustabilizował się, podczas gdy zapotrzebowanie na bardziej wyspecjalizowane role, jak inżynierowie danych, analitycy danych, DevOps i inżynierowie chmury stale rośnie. Odzwierciedlają to wzrosty wynagrodzeń na tych stanowiskach, wynoszące nawet 15 proc.

Ze względu na wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na projektowanie kodu, prawdopodobne jest mniejsze zapotrzebowanie na początkujących programistów – stwierdza raport.

20 nowych zagranicznych graczy

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Krakowie rozpoczęło działalność 20 nowych zagranicznych graczy IT, w tym jednorożce, co według autorów raportu świadczy o atrakcyjności miasta jako globalnego centrum technologicznego.

Jak przekonuje raport Motife, Kraków dzięki niższym kosztom operacyjnym niż w USA i Europie Zachodniej, puli talentów IT oraz bliskości kulturowej i geograficznej, która ułatwia efektywną współpracę, jest dobrym wyborem dla zagranicznych firm, które chcą stworzyć lub rozszerzyć swoje funkcje IT.

2,6 tys. absolwentów kierunków informatycznych rocznie

Trend wzrostowy jest częściowo napędzany przez studentów kierunków informatycznych. Rocznie w Krakowie takie studia kończy 2,6 tys. osób.


Dane opublikowane w „Krakow IT Market Report” 2024 zebrali Motife i Aspire.