Więcej firm IT chce powiększać zespoły w II kw. 2023 r. niż je redukować – wynika z nowego badania ManpowerGroup. Otóż prognoza netto zatrudnienia na nadchodzący kwartał dla branży wynosi +8 proc. Jest to różnica pomiędzy odsetkiem firm, które chcą zatrudniać, a tymi, które zamierzają zwalniać.

Wskaźnik poprawił się wobec I kw. 2023 r., gdy wynosił jedynie +3 proc. To jednak nadal sporo mniej niż w zeszłym roku. Przykładowo wskaźnik dla III kw. 2022 r. wynosił +26 proc.

Natomiast w porównaniu z innymi branżami w II kw. 2023 r. +8 proc. to stosunkowo niska prognoza. W sumie w skali kraju 28 proc. pracodawców w Polsce chce powiększać zespoły, 19 proc. deklaruje redukcję stanowisk, a 49 proc. firm nie przewiduje zmian.

Tomasz Walenczak, dyrektor zarządzający ManpowerGroup w Polsce zauważa, że wzrost prognozy w stosunku do pierwszego kwartału jest częsty w cyklu funkcjonowania rynku pracy. Na początku roku firmy uwalniają budżety na zatrudnienie nowego personelu.

We wszystkich branżach w II kw. 2023 r. najbardziej otwarte na powiększenie zespołów są duże firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników (+22 proc.).