Analitycy uważają, że istnieje  bardzo duża szansa, że Also przejmie polskiego dystrybutora. Obecnie trwają zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji. Stroną przejmującą jest też  największy akcjonariusz, czyli fundusz MCI. Razem z Also oferują 1,3 zł za walor. Już od kilku tygodni kurs rynkowy oscyluje wokół tego poziomu. Dziennik „Parkiet” uważa, iż kluczowa dla powodzenia wezwania będzie decyzja PZU OFE, które jest ponad 5-proc. progiem w akcjonariacie. Fundusz nie ujawnia, czy odsprzeda akcje w wezwaniu, ale warto odnotować, że zgłosiło sprzeciw do uchwały walnego zgromadzenia, związanej z planowanym przejęciem.

Jeśli Also  kupi ABC Datę, wówczas na rynku pozostanie tylko dwóch liczących się graczy: zagraniczny koncern powiększony o polską spółkę oraz giełdowe AB. Mocna pozycja Also może zakończyć walkę cenową, a to to z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na marże wypracowywane m.in. przez AB. Nie zmienia to faktu, iż niektóre problemy wciąż  pozostaną nierozwiązane. Jednym z nich jest trwająca od kilku lat sanacja Action, które próbuje porozumieć się z wierzycielami. Natomiast ABC Data ma kłopoty z fiskusem. Oczyszczenie klimatu w branży IT pozytywnie wpłynęłoby na postrzeganie jej w oczach banków i ubezpieczycieli. W ostatnich latach jest ona postrzegana jako sektor  podwyższonego ryzyka.

Analitycy przewidują, że w najbliższych latach będzie rosnąć popyt na rozwiązania IT ze strony firm oraz instytucji.  Do wykorzystania pozostaną fundusze z perspektywy na lata 2014-2020.  Poza tym w 2020 r. Microsoft zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej dla systemu Windows 7.  W związku z tym wiele firm migruje do nowej wersji "okienek" lub wymieni sprzęt na nowy. ABC Data przewiduje, że szczyt tego trendu przypadnie na drugą połowę 2019 r.

Źródło: Parkiet