W ustawie nowelizującej tarczę antykryzysową umieszczono przepisy, które umożliwią przejęcie autorskich praw majątkowych do systemów teleinformatycznych – informują w serwisie prawo.pl eksperci kancelarii Filipiak Babicz Legal.

Chodzi o regulację dotyczącą branży lotniczej. Pozwala ona przejąć Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wszystkie autorskie prawa majątkowe do systemów ICT, które są przeznaczone do koordynacji i zarządzania lotami statków bezzałogowych i zostały dopuszczone do użytku (art. 15 ust. 6 zzzzl).

Przejęcie praw autorskich nastąpi wraz z oświadczeniem woli. Dotychczasowy właściciel otrzyma wynagrodzenie odpowiadające wartości księgowej aktywa. W praktyce może to oznaczać przejęcie bez wynagrodzenia dla twórcy, ponieważ wartość księgowa z reguły jest niższa od rynkowej – zauważają eksperci.

PAŻP będzie mogła system ICT przejęty w ten sposób wprowadzić na rynek i zarabiać na udostępnianiu licencji. Uzyska dostęp do informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Jak zauważają eksperci w prawo.pl, nowa regulacja specustawy przybiera postać wywłaszczenia. Może umożliwić przejęcie praw majątkowych do systemu ICT bez wynagrodzenia dla twórcy.

Wątpliwości specjalistów budzi zgodność takiej regulacji z Konstytucją RP. Zgodnie z ustawą zasadniczą wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie na cele publiczne oraz za "słusznym odszkodowaniem".

 

Oto niektóre nowe rozwiązania przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej:

– zwolnienie z 50 proc. składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. mogą uzyskać małe firmy (10-49 osób)

– samozatrudnieni ponownie będą mogli starać się o świadczenie postojowe (nie więcej, niż trzykrotnie). Zniesiono limit przychodów uprawniający do świadczenia (ponad 15 tys. zł).

– wszyscy przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z odsetek za zwłokę w płaceniu składek ZUS, licząc od stycznia 2020 r.

– o pożyczkę (5 tys. zł) dla mikroprzedsiębiorców mogą starać się także przedsiębiorcy nie zatrudniający pracowników.

– przychody z tytułu zwolnienia ze składek ZUS, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o PIT i CIT. Takim przychodem nie będzie też kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.

– Minister finansów będzie mógł decydować o zmianie właściwości organów KAS. Ma to usprawnić obsługę klientów KAS.

– przedłużono do 30 września 2020 r. termin do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dotyczy to podmiotów, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Termin dołączenia dokumentacji mija 31 grudnia 2020 r.
 
– przedsiębiorcy będą mogli uzyskać ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych w związku z Covid-19, stanowiących pomoc publiczną w celu zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w komunikacie Komisji (2020/C 91 I/01). Zaniechania poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych może stanowić taką pomoc. Przepisy umożliwią wnioskowanie o pomoc publiczną do maksymalnej wysokości 800 tys. euro (obecnie 200 tys. euro).

– podatkowe grupy kapitałowe, które poniosą w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu Covid-19 i w związku z tym nie spełnią warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowają status podatnika podatku dochodowego. Zawieszenie spełnienia wymienionych warunków dotyczy roku podatkowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2020 r. a zakończy się po 31 grudnia 2019 r. lub rozpoczął się po 31 grudnia 2019 r. ale przed 1 stycznia 2021 r.