Firmy przechodzą ogromne zmiany w IT w związku z masowym wdrożeniem pracy zdalnej i przyspieszeniem implementacji technologii chmurowych – według raportu Raport Cisco Duo Trusted Access 2020.

Nowy model pracy negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Efektem ubocznym popularności trendu BYOD jest 90-proc. wzrost liczby starych i gorzej zabezpieczonych urządzeń, próbujących uzyskać dostęp do firmowych aplikacji.

Spieszno było do home office

Tak duży wzrost to skutek tego, że firmy w pośpiechu starały się pozyskać sprzęt do pracy zdalnej, ale zanim to nastąpiło pracownicy często korzystali z prywatnych komputerów czy smartfonów.

W rezultacie w marcu br. liczba zablokowanych prób logowania z przestarzałych urządzeń wzrosła o 90 proc. Dzięki aktualizacji, wymianie sprzętu na nowszy i poprawie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem odsetek ten jednak spadł w kolejnych miesiącach.

„Gdy rozpoczęła się pandemia, priorytetem wielu firm było zapewnienie ciągłości działania biznesu, co wiązało się z potrzebą zaakceptowania pewnego ryzyka” – tłumaczy Dave Lewis, Global Advisory CISO w Cisco Duo Security.

„Obecnie biznes stara się ograniczyć ryzyko poprzez wdrożenie bardziej dojrzałej i nowoczesnej strategii cyberbezpieczeństwa, która odpowiada na nowe wyzwania” – twierdzi CISO.

Skutki pozostaną na lata

Konsekwencje zmian w obszarze cyberbezpieczeństwa będą widoczne przez lata, ponieważ hybrydowe środowiska pracy (zdalne plus biurowe) muszą być bezpieczne, produktywne i połączone z siecią niezależnie od tego, gdzie znajduje się pracownik – zaznacza Cisco.

Aż 96 proc. badanych przedsiębiorstw wprowadziło zmiany w polityce cyberbezpieczeństwa w okresie pandemii. Ponad połowa wdrożyła uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Liczba miesięcznych autoryzacji z wykorzystaniem narzędzi Duo Security (dwuskładnikowe uwierzytelnianie, zabezpieczenie punktów końcowych, zdalny dostęp) wzrosła o 50 proc.

Przyszłość bez haseł

Wzrosło znaczenie biometrii. Wśród użytkowników korporacyjnych jest ona niemal wszechobecna i zdaniem Cisco wyznacza drogę ku przyszłości, w której nie będziemy używać haseł. Obecnie 80 proc. służbowych urządzeń umożliwia logowanie za pomocą cech biometrycznych. Odsetek ten wzrósł o 12 proc. w ciągu 5 lat.

Aplikacje w chmurze wyprą lokalne

Wdrożenie rozwiązań chmurowych przyspieszyło. Podczas pierwszych miesięcy pandemii liczba dziennych logowań do usług cloud computing wzrosła o 40 proc. W większości przypadków dokonywali ich pracownicy korporacji i średnich firm.

Cisco przewiduje, że aplikacje w chmurze wyprą te działające w firmowej infrastrukturze IT. Już w 2021 r. będą częściej wykorzystywane. W br. 13,2 proc. wszystkich logowań z wykorzystaniem narzędzi Cisco Duo Security dotyczy aplikacji w chmurze (5,4-proc. wzrost rok do roku). Odsetek dla aplikacji działających w firmowej infrastrukturze IT wynosi 18,5 proc., co oznacza spadek o 1,5 proc. r/r.

Windows dominuje w biznesie
Urządzenia z Windows są najczęściej wykorzystywane w biznesowych środowiskach IT. Z Windows działa 59 proc. urządzeń, które logują się do zabezpieczonych aplikacji biznesowych. Dla OS X odsetek ten wynosi 23 proc. Urządzenia mobilne, które wykorzystywano do logowania, stanowiły 15 proc. (iOS: 11,4 proc., Android: 3,7 proc.). Windows 7 wciąż jest powszechny w służbie zdrowia, gdzie ponad 30 proc. urządzeń działa z tym systemem. Tym samym podmioty medyczne są wyjątkowo podatne na infekcje, w każdym razie te cyfrowe.