Wydatki na usługi infrastruktury w chmurze wzrosły na świecie o 33 proc. rok do roku, do 62,3 mld dol. Oznacza to kwotę większą o ponad 6 mld dol. niż w I kw. 2022 r. oraz o 15 mld dol. więcej niż w II kw. 2021 r. – według Canalys.

Szybko rosnący popyt zdaniem ekspertów był spowodowany szeregiem czynników. Wymieniają zapotrzebowanie na analizę danych i uczenie maszynowe, konsolidację centrów danych, migrację aplikacji oraz natywny dla chmury rozwój i dostarczanie usług.

Ponadto rosnące wykorzystanie specyficznych aplikacji branżowych w chmurze przyczyniło się do zwiększenia przypadków użycia takich rozwiązań w różnych sektorach.

Większość firm wykroczyła poza początkowy etap przeniesienia części swoich obciążeń do chmury i rozważa migrację kluczowych usług – twierdzą analitycy. Stąd dostawcy chmury przyspieszają współpracę z różnymi firmami zajmującymi się oprogramowaniem, aby zaprezentować zróżnicowaną propozycję.

Microsoft zmniejsza dystans do AWS

Trzej najwięksi dostawcy w II kw. 2022 r. czyli AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, zgarnęli 63 proc. globalnych wydatków na infrastrukturę chmury. Łącznie ich wzrost wyniósł 42 proc. r/r.

AWS odpowiadał za 31 proc. całkowitych wydatków na infrastrukturę chmurową w II kw. 2022 r. po wzroście o 33 proc.

Microsoft poprawił jednak wynik bardziej, o 40 proc., co dało mu 24 proc. udziału i kolejny krok bliżej rywala.

Znacznie poprawił się także Google Cloud (+45 proc. r/r), osiągając 8 proc. udziału w rynku.

Microsoft miał w II kw. br. rekordową liczbę większych, wieloletnich umów w obu segmentach (IaaS i PaaS) o wartości ponad 100 mln dol. i ponad 1 mld dol. Zróżnicowany ekosystem wchodzenia na rynek w połączeniu z szerokim portfolio i dużą liczbą partnerstw w zakresie oprogramowania pozwala firmie nawiązać rywalizację z AWS.

AWS i Microsoft będą ścigać się inwestując w infrastrukturę
Interesująca bitwa rozgrywa się na samym szczycie między AWS a Microsoftem. Wyścig o inwestowanie w infrastrukturę, aby nadążyć za popytem, ​​będzie intensywny i sprawdzi nerwy dyrektorów finansowych firm, ponieważ zarówno inflacja, jak i rosnące stopy procentowe stwarzają przeszkody kosztowe” – komentuje wiceprezes Canalysa, Alex Smith.

AWS planuje uruchomić 24 strefy dostępności w ośmiu regionach, a Microsoft w przyszłym roku 10 nowych regionów. Liderzy zwiększają inwestycje poza USA, aby zapewnić lokalnym klientom niskie opóźnienia i suwerenność danych. Obaj inwestują w nowe data center także w Polsce.

Microsoft wydłuża żywotność serwerów do 6 lat

„Microsoft ogłosił, że przedłuży amortyzowaną żywotność swoich serwerów i sprzętu sieciowego z czterech do sześciu lat, powołując się na poprawę wydajności w korzystaniu z technologii. Poprawi to dochody operacyjne” – twierdzi Alex Smith.

„Pytanie brzmi, czy klienci odczują jakikolwiek negatywny wpływ w przyszłości, ponieważ niektóre usługi będą nieuchronnie działać na starszym sprzęcie” – zauważa wiceprezes Canalysa.

——————————————————————–

Dane Canalysa obejmują IaaS i PaaS w dedykowanej hostowanej infrastrukturze prywatnej lub współdzielonej infrastrukturze publicznej. Nie uwzględniają wydatków związanych bezpośrednio z SaaS, ale obejmują przychody generowane z usług infrastruktury, które są wykorzystywane do ich hostowania i obsługi.