Programista, który współpracuje z innymi osobami tworząc software, nie ma prawa do ulgi IP Box – wynika z orzeczenia poznańskiego WSA. Chodzi dokładniej o sytuację, kiedy developer w ramach zespołu tworzy część oprogramowania, a dopiero całość, w połączeniu z częściami zbudowanymi przez pozostałych specjalistów, daje kwalifikowane prawo własności intelektualnej. O wyroku poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Aby skorzystać z ulgi IP Box, czyli preferencyjnej 5-proc. stawki podatku dochodowego, konieczne jest posiadanie tzw. kwalifikowanego IP, czyli prawa własności intelektualnej. Mogą na nie składać się patenty albo autorskie prawa do rozwiązań informatycznych. Warunkiem korzystania z ulgi jest prowadzenie działalności B&R, bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pravna.pl wyjaśnia, że wyrok nie ma zastosowania do wszystkich programistów pracujących w zespołach.

Trzeba domagać się interpretacji od skarbówki

Dodatkowym ryzykiem związanym z IP Box są nierzadkie odmowy interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do IP Box. Skarbówka oczekiwała, że to sam programista potwierdzi, czy prowadzi działalność B&R (co stwarzało ryzyko, że taka interpretacja będzie bezwartościowa w razie kontroli skarbówki).

Takie stanowisko skarbówki podważały WSA, stając po stronie podatnika. Jednak KIS zaskarżała te wyroki. W styczniu br. po raz pierwszy Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w takiej sprawie (II FSK 1049/21). Potwierdził, że Krajowa Informacja Skarbowa musi odpowiedzieć na pytanie podatnika, czy prowadzi on działalność badawczo – rozwojową, która jest warunkiem do skorzystania z ulgi IP Box.