Firma rekrutacyjna opublikowała wyniki badania wynagrodzeń, opartego na danych z rekrutacji pracowników prowadzonej między lipcem a grudniem 2011 roku. Wynika z nich, że specjaliści i menedżerowie z branży IT i telekomunikacji są wysoko cenieni przez firmy – ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 9,7 tys. zł brutto miesięcznie. To więcej, niż mediana w badanej przez Antal International grupie (8,5 tys. zł brutto). Podobne stawki są np. w bankowości, niższe – w branży finansowej (7,4 tys. zł), a wyższe m.in. dla prawników (12 tys. zł) i fachowców od sprzedaży i marketingu (9,8 tys. zł).

W przypadku specjalistów i menedżerów z branży IT, na ponadprzeciętne zarobki mogą liczyć architekci i konsultanci SAP (do 15 tys. zł). Dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie – liczy się to, przy jakich projektach i z jakimi firmami kandydat współpracował. W międzynarodowych korporacjach duże znaczenie mają również certyfikaty. Cenione są te dotyczące zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowe IBM-u, Microsoftu, Cisco i Junipera. – Pracodawcy zwracają większą uwagę na umiejętności interpersonalne, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W działach IT coraz częściej efektywna praca zależy od umiejętności komunikacji i zarządzania oraz organizowania współpracy pomiędzy firmą a jej podwykonawcą – mówi Monika Daczka, menedżer zespołu specjalizującego się w rekrutacji na stanowiska techniczne IT w Antal International. 

 

Przykładowe wynagrodzenie miesięczne brutto specjalistów
i menedżerów IT oraz poszukiwane kompetencje

Programista-(JAVA, ,NET, C++, aplikacje mobilne)

3 lata doświadczenia; specjalizacja w konkretnych
technologiach, np. webowych

7 000-9 000 zł

Architekt

6 lat doświadczenia; wysokie kompetencje w obszarze
komunikacji oraz rozwinięte umiejętności interpersonalne

13 000-15 000 zł

Konsultant SAP

4 lata doświadczenia; najlepiej dotyczące konkretnego modułu
– HR, SD, MM, PP oraz na stanowisku analityka

12 000-15 000 zł

Analityk Biznesowy

3 lata doświadczenia, wysoko cenione w sektorze bankowym

11 000-13 000 zł

Źródło: dane Antal International

 

Według firmy badawczej konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników (w różnych branżach) sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Pomiędzy różnymi stanowiskami i poszczególnymi przedsiębiorstwami istnieje jednak spora różnica stawek. 

– Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.